U prostorijama općine Lukavac danas je održana prva vanredna sjednica KŠCZ u 2018. godini. Na sjednici je analizirana situacija izazvana akcidentom na taložnici “Bijelo more” preduzeća “Sisecam Soda Lukavac”, koji je prouzrokovao zagađenje okolnog zemljišta i rijeke Spreče,te poduzimanje odgovarajućih mjera.
Sjednici su pored članova KŠCZ prisustvovali i domaćin, načelnik općine Lukavac Edin Delić, rukovodioci službi civilne zaštite općina Lukavac, Gračanica i Doboj Istok, predstavnik preduzeća “Sisecam Soda Lukavac” d.o.o. Lukavac, predstavnici PS Lukavac MUP-a TK, predstavnici Agencije za područje rijeke Save, predstavnici Republičke uprave civilne zaštite RS, JU Vode Srpske, predstavnik SRD “Smuđ” Lukavac i drugi.
Dana 27.04.2018. godine oko 14,00 sati došlo je do pojave akcidentne situacije u fabrici sode “Sisecam Soda Lukavac”, odnosno na taložnici Bijelo more, gdje je došlo do urušavanja vanjskog zida dužine oko 30 m, što je prouzrokovalo izlivanje hemijskih materija u vidu kreča i sode na okolno zemljište i u vodotok rijeke Spreče, što je prouzrokovalo zagađenje vodotoka rijeke Spreče nizvodno od Lukavca.
Prema preliminarnim podacima, hemijskim materijama je zagađeno oko 10 ha poljoprivrednog zemljišta. Općinski štabovi civilne zaštite Lukavac i Gračanica su uputili upozorenje stanovništvu općina Lukavac i Gračanica da vodu iz rijeke Spreče ne koriste za bilo kakve namjene.
Općinski štab civilne zaštite Lukavac je proglasio stanje tehničko-tehnološke nesreće.
Kantonalni štab civilne zaštite je nakon iscrpne diskusije donio slijedeće zaključke:
- Zadužuje se “Sisecam Soda Lukavac” d.o.o. Lukavac da dostavi, svim relevantnim subjektima, podatke vezane za akcident na taložnici “Bijelo more” i preduzme mjere u skladu sa Operativnim planom za incidentna zagađenja, Planom sprečavanja nesreća većih razmjera, te Spoljnim planom intervencije.
- Nalaže se menadžmentu “Sisecam Soda Lukavac” d.o.o. da ubrza proces primjene novog tipa taložnika koji bi spriječio nastanak sličnih akcidentih situacija.
- Federalni vodni inspektor treba da odredi sanacione mjere ili da predloži Federalnom ministarstvu poljoprivrede, vodoprivrede i šumarstva pripremu i provedbu sanacijskog programa.
- Agencija za vodno područje rijeke Save ili pravna osoba određena Planom upravljanja vodama treba da preduzme mjere za otklanjanje ili sprječavanje zagađenja, odnosno da preduzme sve mjere radi svođenja posljedica štetnih po okoliš na najmanju moguću mjeru u skladu Operativnim planom mjera Agencije za vodno područje rijeke Save Sarajevo u slučaju vanrednih i incidentnih zagađenja.
- Načelnici općina Lukavac, Gračanica i Doboj Istok treba da pokrenu inicijativu prema Fondu za zaštitu okoliša FBiH s ciljem dobijanja pomoći za sanaciju posljedica akcidenta na taložnici “Bijelo more” fabrike Sisecam Soda Lukavac d.o.o.
- Kantonalna uprava civilne zaštite treba da prikupi sve informacije o nastalom događaju i preduzetim mjerama od strane nadležnih subjekata i sačini informaciju. Ovu informaciju dostaviti institucijama u Federaciji BiH i Republici Srpskoj.
To samo u ovoj vukojebini ima, privatna firma u100% vlasništvu turskih kapitalista zbog isključivo svog profita napravi katastrofu i onda sjedne Lafinas i jos par teletabisa i onda nalažu oni čuj ovo,sad :” nadležnima u agenciji podrucja rijeke Save” da preduzmu po operativnom planu bla bla bla…i da traže pare od Fonda,za okoliš FBiH bla bla bla…jer bla bla??? Koja farsa, ko je Bundoglav da izvlači državne i federalne pare zbog Sodinih nestrucnih i bahatih idiota?!
KOLI JE ONO IŠAO U TURSKU ili se varam može li neko da me podsjeti krem Lukavački
A jakih mjera u PM…
GDJE JE ODGOVORNOST ZA ODGOVORNE UKLUCUJUCI I NACELNIKA …
Nacelnik je odgovoran koliko si i ti. Soda ima problem sa bijelim morem godinama još od prije rata.
Kako vas nije sramota?
Unišitli ste sve živo u rijeci Spreči,a sada ste zagadili Bosnu,Savu…
Novac vam je preči od zdravlja vaše djece i od zdravlja svih ljudi.
Sada kao neke mjere preduzimate,a unistavate rijeku 30 godina.
Tacka 5? Fond za zastitu okolisa FBiH da placa sanaciju? Zar to ne bi trebali platiti turski paraziti koji svakodnevno truju Lukavcane i izbacuju tone prasine na nase aute?
U normalnoj zemlji (nažalost BiH nije jedna od njih) ova fabrika bi odmah zaustavila rad, a zatim bi platili takve penale da bi u narednih par godina radili (ako bi im bilo dozvoljeno da nastave raditi) da ih otplate. Zatim bi usljedile tužbe prema vlasniku fabrike i menadžmentu i to od strane vlasnika zemljišta nizvodno za kontaminaciju (ovo je i preporuka da se uradi što prije), kao i tijela koja upravljaju vodama. Nadam se da će to uraditi i svi u slivu rijeke Save. Svaka druga priča (uključujući ovakve sjednice i odluke) je zamagljivanje istine i pokušaj da se odgovorni za ovako ozbiljno krivično djelo izvuku.
2. Nalaže se menadžmentu “Sisecam Soda Lukavac” d.o.o. da ubrza proces primjene NOVOG TIPA TALOŽNIKA koji bi spriječio nastanak sličnih akcidentih situacija.
U tome je igra. Pritisak na javnost da prihvati kao spas Nove teložnike čiji će sadržaj biti vožen na stare kopove. Bilo bi dobro da nam neko od stručnjaka (ali ne ovi što lažu za pare) pojasni šta će se sve cijediti iz toga u Lukavčić.