fbpx

Nakon poplava neophodna dezinfekcija bunara

2 min. za čitanje

Iako je kod stanovništva BiH praksa da u nedostatku vode koriste lokalne izvore i javne česme, ustanovljeno je da i voda koja dolazi sa prirodnih izvora mora proći određenu kontrolu.

Oštećene vodovodne i kanalizacione cijevi kao i miješanje podzemnih, otpadnih i plavnih voda nakon velikih kiša i poplava, mogu biti jedan od izvora koje čine epidemiološku situaciju nesigurnom. Građanima se preporučuje hitna asanacija i dezinfekcija, odnosno dovođenje bunara u potpunu ispravnost, i u tehničkom i higijenskom pogledu. Nakon poplava potrebna je sanacija i prostora oko bunara, što podrazumijeva skidanje prvog sloja zemlje oko bunara, te nanošenje gline.

Otpadne vode usmjeriti kanalom na suprotnu stranu od bunara i ispumpati vodu iz bunara. Zatim izvršiti mehaničko ćišćenje zidova bunara otopinom i četkom koja je natopljena u rastvor dezinfekcionog sredstva. Najćešće ide  pet grama u pet litara vode ako se koristi dezinfekciono sredstvo Izosan G., pojašnjava dr. Selma Azabagić, specijalista higijene Zavoda za javno zdravstvo TK.

Nakon što se bunar napuni vodom  potrebno je izvršiti hiperhlorisanje. Također je potrebno da hlorni preparat ostane u vodi 24 sata, a voda se u tom periodu ne smije koristiti. Nakon 24 sata potrebno je ponovo iscrpiti vodu, te još jednom ponoviti postupak hlorisanja. Osim što se dezinfekcija smatra kao najučinkovitija mjera u sprječavanju bolesti koje se prenose vodom, cilj dezinfekcije je eliminirati ili smanjiti broj mikroorganizama na nivo koji u uobičajenim uslovima upotrebe nije opasan po zdravlje.

Prilikom dezinfekcije bunara koristiti lična zaštitna sredstva, gumene čizme, zaštitnu odjeću, zaštititi ruke, nos i kožu. Nakon 30 minuta treba provjeriti reziduani hlor, koji ostaje nakon dezinfekcije i štiti vodu od nećišćenja., ističe dr. Azabagić.

Nakon završene asanacije i dezinfekcije bunara potrebno je kontrolisati nivo rezidualnog hlora, te uzorak vode odnijeti na hemijsku i bakteriološku analizu. Ukoliko se nalaz pokaže urednim takva voda se može koristiti za piće. Iz Zavoda za javno zdravstvo TK, upozoravaju građane da budu oprezni, te da kontrolišu hemijsku i bakteriološku ispravnost vode.

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Inline Feedbacks
View all comments