Blagi rast cijena već je zabilježen kod nekih proizvoda iz nabrojane grupe, ali se novi cjenovnici opet spremaju, piše Dnevni avaz.
Pad potražnje
Tako je teletina, u odnosu na ljetne mjesece, skuplja za devet feninga i za kilogram ovog mesa potrebno je, u prosjeku, izdvojiti 18,20 maraka. Također, cijena žive vage teladi, goveda i krava bit će skuplja za skoro marku po kilogramu.
Piletina bi, prema najavama, trebala biti skuplja za oko 15 feninga, a blagi rast cijena, za oko dva posto, očekuje se i kod mliječnih proizvoda. Osnovni razlog je, kako tvrde proizvođači, slab urod kukuruza, dok, s druge strane, natprosječni urod pšenice nije utjecao na pojeftinjenje hljeba i pekarskih proizvoda.
– Mislim da će najave poskupljenja sirovog mesa i suhomesnatih proizvoda biti kratkog daha, jer za to nema realne osnove. Kukuruz ove godine jeste podbacio, ali je zato pšenica rodila iznad desetogodišnjeg prosjeka. S druge strane, 75 posto građana BiH ima problema s prilivom sredstava u porodični budžet te se bilježi značajan pad potražnje za mesom. Ono se kupuje tek u tragovima i došlo je do svojevrsne supstitucije s jeftinijim proizvodima – kaže sekretar Pokreta potrošača Republike Srpske Dragovan Petrović.
Prate situaciju
U Udruženju poljoprivrednika Semberije objašnjavaju da je cijena pšenice u BiH u odnosu na lanjsku pala za oko 30 posto, dok je brašno jeftinije za oko 20 posto. Također, ističu da je došlo do značajnog pada cijene pšenice i na svjetskoj berzi, dok je sva tržišta u regionu imaju u izobilju. I pored toga, cijene hljeba i pekarskih proizvoda još su na nivou onih iz 2010. godine.
– Pratit ćemo daljnju situaciju, odnosno hoće li se snižena cijena pšenice zadržati i u narednim mjesecima. Ako se ne bude mijenjala, onda ćemo i mi reagovati – kratko su poručili iz Udruženja pekara RS.
(SodaLIVE.ba/Avaz)
da mi bi dočekat da šta pojeftini, ako gorivo poskupi oni odmah dižu cijene, a kad pojeftini cijene ostaju iste :S
je*e nas ko stigne :/
Nigdje veze osnovne namirnice za zivot poskupljuju,onda barem spustite PDV na osnovne namirnice na 15% a luxuz na 20, nigdje veze da u jednoj drzavi placas porez 17% to jest isto i na luxus i na osnovne zivotne namirnice.
j**** teletinu ….daj ono da osnovne zivotne namjernice ne idu gore ….a ima piletine za omesit se 🙂