fbpx
Ad image

Falsifikovani novac sve kvalitetniji

3 min. za čitanje

“Falsifikatori u BiH još ne primjenjuju najsofisticiranije metode krivotvorenja novca, ali se sve više usavršavaju”, kaže Đorđe Racković, rukovodilac za platne sisteme u Centralnoj banci BiH. Ističe da falsifikatori najviše “napadaju” novčanicu od 20 KM i od ukupno krivotvorenog novca na ovu novčanicu otpada 56,6 posto, a potom novčanicu od 50 KM s procentom od 23,9.

Kod stranih valuta najviše je falsifikovana novčanica od 100 eura i na nju otpada oko 93 posto svih falsifikovanih novčanica. Na ovaj procenat najviše je uticala nedavna velika zapljena falsifikovanih novčanica eura iz Bugarske koju su kriminalci pokušali ubaciti u platni promet BiH. Osim novčanica, na meti falsifikatora su kovanice, pa su tako zabilježeni pokušaji falsifikovanja kovanica od pet KM.

U Centralnoj banci smatraju da je potrebno angažovanje na više nivoa da bi sigurnost u platnom prometu bila poboljšana. Prije svega, neophodna je edukacija šalterskih službenika u bankama i trezorima, a na čemu u ovoj instituciji rade, kvalitetno informisanje građana, ali i edukacija o prednosti korištenja kartičnog poslovanja i e-bankinga.

Iako u BiH ima 1.335 bankomata i 16.259 POS aparata (uređaja na prodajnom mjestu putem kojih se čitanjem kartice obavlja transakcija), upitno je da li je ovaj broj dovoljan, a problem predstavljaju i trgovačke radnje od kojih neke nemaju sluha za bezgotovinsko plaćanje, pa ne prihvataju kartice kao sredstvo plaćanja.

Kemal Kozarić, guverner CB BiH, kaže da je kod nas trenutno u opticaju oko 2,4 milijarde maraka gotovog novca, što nas svrstava u jednu od zemlja s najviše gotovine u opticaju. To nije dobro, jer povlači sa sobom bezbjednosne prijetnje ne samo zbog porasta broja falsifikovanih novčanica, nego i zbog rizičnog transporta novca koji se u BiH svakodnevno vozi u svim smjerovima. Stoga je, kaže, interes CB BiH da afirmiše bezgotovinsko plaćanje, iako i ono sa sobom nosi bezbjednosne rizike, poput krivotvorenja, skeniranja kartica i krađe PIN-ova. U to se uvjerio i sam Kozarić, kojem je, na službenom putu u Madridu ukraden PIN na bankovnoj kartici, ali brzom reakcijom i poništenjem kartice izbjegnuti su problemi.

Guverner Centralne banke BiH Kemal Kozarić najavio je da će iduće godine u opticaj biti uvedene novčanice KM nivoa kvaliteta eura, konstatujući kako će to popraviti kvalitet sadašnjih novčanica u opticaju. “Svaka nova emisija novčanica ima nove elemente zaštite, a od iduće godine postojeće novčanice zamijenićemo onima s kvalitetom zaštite koja postoji za euro”, kaže Kozarić, dodajući da je čak 30 posto novčanica koje Centralna banka BiH prima od komercijalnih banaka nepodesno za opticaj.

(RTVSlon)

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments