– To su velike zakonske manjkavosti, jer mi imamo primjer majke čije dijete prosi i ona ima već 20.000 KM novčanih kazni koje nema i neće nikada platiti, niti je za nju predviđena zatvorska kazna ili šta slično tome – kaže za “Dnevni avaz” Boris Makarić, koordinator prihvatne stanice za djecu ulice pri Udruženju građana “Nova generacija” iz Banje Luke.
U ovoj prihvatnoj stanici trenutno je smješteno 24 djece koja su reagiranjem građana, a potom i mobilnih timova centra za socijalni rad i centra javne sigurnosti, sklonjena s najprometnijih banjalučkih ulica na kojima su danonoćno prosila.
Ove godine, kako tvrdi naš sagovornik, još nisu zabilježeni slučajevi narušenog zdravstvenog stanja maloljetnika ulice i dehidracije.
– Naša iskustva pokazala su da su prosjačenja uvijek organizirana i da su djeca u pokretu, razmjenjuju se ili iznajmljuju za po 20 KM po danu, a potom nakon kratkog vremena šalju u drugi grad kako bi im se teže ušlo u trag – govori nam Makarić.
Zarada i do 5.000 KM
Novac koje dijete dobije na ulici, nikada ne smije potrošiti. Ranije analize pokazale su da je mjesečna zarada na jednom prosjaku i do 5.000 KM.
Za roditelja koji dijete primorava na prošenje, više puta i nakon niza prekršajnih kazni koje mu budu izrečene, predviđeno je oduzimanje roditeljskih prava, što je dugotrajna procedura koja se rjeđe ostvaruje u praksi.
Imas dva bona?
Nije više dva bona, sad traže ‘pola marke’. 🙂