Strani radnici sve prisutniji na tržištu rada u BiH: Građevinarstvo prednjači, radnici iz Azije najbrojniji

2 min. za čitanje

Iskorištenost kvota za zapošljavanje stranih državljana u Bosni i Hercegovini tokom 2025. godine iznosila je 62 posto, pokazuju podaci Agencija za rad i zapošljavanje BiH. Najveći interes zabilježen je za novo zapošljavanje, gdje je popunjenost kvote dostigla 76 posto, dok je za produženje radnih dozvola iznosila 39 posto.

Na nivou entiteta, razlike su značajne. U Federacija Bosne i Hercegovine iskorištenost kvote iznosila je 52 posto. Tokom godine izdato je ukupno 3.588 radnih dozvola, od čega 2.437 za novo zapošljavanje i 1.151 produženih.

S druge strane, Republika Srpska gotovo je u potpunosti iskoristila predviđene kvote – čak 99 posto. U ovom entitetu izdato je 2.789 radnih dozvola, uključujući 1.941 novu i 848 produženih.

U Brčko distrikt Bosne i Hercegovine iskorištenost kvote ostala je znatno niža i iznosila je 20 posto, uz ukupno 325 izdatih dozvola.

Ukupno gledano, u Bosni i Hercegovini je tokom 2025. godine izdato 6.702 važeće radne dozvole stranim državljanima. Od toga je 4.584 dozvole izdato za novo zapošljavanje, dok je 2.118 produženo, a 800 dozvola je poništeno.

Najveća potražnja za stranim radnicima zabilježena je u građevinarstvu, gdje je izdato 1.672 dozvole. Slijede prerađivačka industrija (1.170), uslužne djelatnosti (697), trgovina (675), hotelijerstvo i ugostiteljstvo (588), te sektor umjetnosti, zabave i rekreacije (585).

Kada je riječ o državama porijekla radnika, najviše dozvola izdato je državljanima Indije (933) i Nepala (831), a značajan broj dolazi i iz Turske, Srbije, Bangladeša i Kine.

Ovi podaci potvrđuju trend sve većeg oslanjanja domaće ekonomije na stranu radnu snagu, posebno u sektorima koji se suočavaju s nedostatkom domaćih radnika.

Podijeli ovaj članak
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments