fbpx

Počela iskopavanja u industrijskoj zoni u Tuzli: Nekadašnji HAK mogao bi kriti hiljade tona opasnih supstanci

3 min. za čitanje

Vlada Tuzlanskog kantona danas je imenovala Tim za analizu stanja opasnog otpada u industrijskoj zoni Tuzle.

Tim bi trebao analizirati stvarno stanje po pitanju količina i vrsta zaostalih supstanci u krugu nekadašnjih fabrika “Hlor alkalnog kombinata” HAK 1 i HAK 2, te nekadašnjem odlagalištu otpada u Moluhama, te dati prijedlog rješenja u vezi s njihovim uklanjanjem.

– Želimo vidjeti šta je ostalo od opasnih materija na prostoru nekadašnjeg HAK-a 1, jer mi imamo latentnu opasnost, a ne znamo ni razmjere problema. Govorimo o opasnim supstancama poput sirovog propilen oksida, etilen oksida, hlora, žive… Danas krećemo s otkopavanjem u industrijskoj zoni, na mjestu gdje je vjerovatno zakopan kruks, prekoputa HAK-a 1. Želimo ustanoviti o kolikim se količinama radi, a moglo bi se raditi o hiljadama tona – kaže ministar prostornog uređenja i zaštite okolice Zvjezdan Karadžin.

Prema nepotvrđenim informacijama, kruks je zakopan u buradima ili u rinfuzi. Radi se o otpadu koji je nastajao u procesu proizvodnje TDI-ja, sirovine koja se koristila za proizvodnju poliuretana u ugašenom HAK-u 2.

– Kruks je spaljivan u posebnim pećima, a nakon što su one stradale osamdesetih godina prošlog stoljeća, taj materijal je izljevan u burad i nepropisno odlagan u industrijskoj zoni te na području Moluha, na nekadašnjem odlagalištu otpada. To je rađeno do 1986. godine, a dekretom tadašnjih vlasti opasan otpad je zakopavan, iako se to nije smjelo raditi. TDI je toksičan materijal po evropskim i američkim standardima zaštite okoline, a kruks je još opasniji jer u svom sadržaju ima i hlor – pojašnjava Karadžin.

Dodaje da su ljudi raskopavajući deponiju na Moluhama u buradima otkrili kruks, koji po izgledu podsjeća na šljaku.

– Mislili su da kruksom mogu nasipati puteve, pa im je živina ugibala nakon što su to uradili – navodi Karadžin.

Prostor nekadašnje hemijske industrije u Tuzli Hlor alkalnog kombinata (HAK) sada je u vlasništvu firme Organika BH, a nekadašnji HAK, koji je kasnije postao Polihem, tokom privatizacije prodat je poljskim investitorima koji su formirali kompaniju Poliolchem. Nakon dvije godine investitor je svu imovinu Poliolchema prebacio na sestrinsku firmu Organika BH, da bi se riješio obaveza prema radnicima koje su ostale na Poliolchemu.

Organika BH dala je saglasnost da se uradi analiza opasnog otpada koji se nalazi na prostoru nekadašnje industrijske zone u Tuzli.

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Da li gradjani Lukavca znaju da ce taj odpad biti premjesten na opstinu Lukavac Na lokalitet Novog Bijelog Mora (BIVSI RUDNIK LUKAVACKA RIJEKA) ISKOPAVANJA NISU UZALUD POCELA U ZAVRSNOJ FAZI IZGRADNJE MAKADAMSKOG PUTA KROZ KOKSARU PREKO PANDJURISTA SIKULJA SMOLUCE

Znat ce kad bude kasno. A i tada će se tom otrovu podariti neko ime koje “nije otrovno” isto kao sto su uradili sa otpadom iz Italije koji su spaljivali u Lukavcu. U Lukavcu nikad nije stanje bilo sjajno zbog lokalne industrije, bili smo industrijska čaršija pa hajd ali zadnjih godina se pretvaramo u regionalnu deponiju. Eko udruženja su već bila na sastanku za UŠUTKAVANJE kod načelnika Delića (pretpostavljam). Tako da možemo da očekujemo najgore.

Sreca ovog u Lukavcu nema

Mozda pronađu Realnog svetog covjeka u svetoj zemlji?

Mislili su da kruksom mogu nasipati puteve, pa im je živina ugibala nakon što su to uradili.
A šta je sa ljudima ?!