fbpx

Francuski jezik uveden u osnovno obrazovanje u TK

5 min. za čitanje

Uvođenje francuskog jezika kao jednog od stranih jezika koji se izučavaju u osnovnom obrazovanju u Tuzlanskom kantonu bilo je povod da ambasador Republike Francuske u Bosni i Hercegovini NJ.E. Fransoa Delma (François Delmas) posjeti Tuzlanski kanton. Domaćin posjete bili su Ministarstvo obrazovanja i nauke na čelu sa ministrom Ahmedom Omerovićem i OŠ „Novi Grad“ u Tuzli na čelu sa direktoricom Sabinom Jogunčić. Ovim povodom u OŠ Novi Grad, koja je jedna od tri osnovne škole u Kantonu gdje se započelo sa implementacijom ovog projekta, upriličena je i prigodna svečanost. Istaknuto je da je predviđeno da se francuski jezik, kao drugi strani jezik, izučava od VI do IX razreda osnovne škole pri čemu učenici imaju mogućnost izbora između njemačkog, turskog i francuskog, a nakon čega izučavanje izabranog jezika za učenike postaje obavezno tokom nastavka osnovnog obrazovanja. Sa ovim projektom od ove školske godine, osim OŠ Novi Grad u Tuzli, započelo se i u OŠ Simin Han, također u Tuzli, te u Prvoj osnovnoj školi u Živinicama.

„Zadovoljstvo je biti danas ovdje u školi sa učenicima koji su izabrali učiti francuski jezik. Mislim da je ovo veoma važan trenutak da se radi o jednoj novoj etapi koju ovdje otvaramo za učenje francuskog jezika i naročito mi je stalo da istaknem ulogu ministra Omerovića koji je dosta zaslužan za to. Inače učenje francuskog jezika učenicima otvara dosta mogućnosti jer francuski jezik govori više od 300 miliona ljudi u svijetu, na pet kontinenata, tako da djeca koja nauče francuski jezik imaju više šansi. Također, ovaj projekat je dodatna prilika za jačanje naših veza između Francuske i Bosne i Hercegovine. Također bitno je istaknuti i da će učenici koji budu učili francuski jezik imati priliku učestvovati u školskim razmjenama sa školama u Francuskoj, tako da je to još jedna lijepa prilika i mogućnost“, kazao je danas Nj.E. ambasador Delma.

„Nakon donošenja Nastavnog plana i programa stvoreni su preduslovi da učenici osnovnih škola mogu pohađati ovaj jezik, te da njegovo učenje nastave i u srednjem obrazovanju gdje ima ta mogućnost. Uvođenje francuskog jezika u osnovne škole predstavlja značajan korak naprijed. Kroz izučavanje više stranih jezika, naše učenike pripremamo da budu sposobni predstavljati Bosnu i Hercegovinu na različitim jezicima. Na taj način doprinose ekonomskoj saradnji i kulturnoj razmjeni između naše i drugih zemalja. Ove godine francuski jezik će biti izučavan u tri osnovne škole, dvije u Tuzli i jednoj u Živinicama, tako da će naši učenici imati priliku dobiti nove kompetencije, posebno imajući u vidu da je francuski jezik i jedan od službenih jezika Europske unije i Ujedinjenih nacija. Izučavanjem ovog jezika učenici stiču preduslove za kvalitetniji dalji razvoj, te da naprave dobru podlogu za razvoj njihove kasnije karijere“, istaknuo je danas ministar Omerović.

„Mi trenutno sada u školi imamo jednu grupu od petoro djece koja su se odlučila da izučavaju francuski jezik. Sretni smo što smo u prilici našim učenicima ponuditi različite mogućnosti. Biti konkurentan na tržištu ne znači samo poznavati engleski jezik i evo kod nas je prisutan i njemački. Potrebno je znati više jezika i francuski jezik doprinosi konkurentnosti. U našoj školi djeca se u V razredu odlučuju za drugi strani jezik i od VI razreda djeca izučavaju drugi strani jezik“, objasnila je direktorica Osnovne škole „Novi Grad“ Sabina Jogunčić.

Svoje zadovoljstvo ovom mogućnošću danas su iskazali i roditelji učenika.

„U ime svih roditelja se želim zahvaliti što su naša djeca dobila šansu da imaju poduku iz francuskog jezika. Jezička barijera uvijek je problem u napredovanju u karijeri. Ovo im otvara velike šanse. Lično smo se odlučili, jer i ja lično malo govorim francuski, studirao sam vani i znam koliko je bitno da vas u prvom kontaktu razumiju i da možete napraviti nešto u svom životu“, stava je Elvis Sivčević, roditelj jednog od učenika.

OZNAKE:
Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments