Nakon više od četvrt stoljeća otkako je do temelja porušena, fočanska ljepotica ponovno će biti otvorena za sve vjernike, javlja AlJazeera.
Obnovljenu Aladža džamiju otvorila je Aziza Kurtović, žena koja je u ratu izgubila sina. Nakon rušenja u agustu 1992. godine danas se u obnovljenoj Aladži klanja namaz.
U Foču na prostor ispred Aladža džamije na svečano otvornje danas je pristiglo je hiljade vjernika iz svih krajeva BiH. Svečano otvorenje ponovno izgrađene Aladža džamije centralni je događaj ovogodišnjeg obilježavanja Dana džamija u BiH.
Učenjem Kur'ana hfz. Nisveta ef. Omerdića počinje današnji program svečanog otvorenja ponovno izgrađene Aladža džamije u Foči, kojem prisusutvuje nekoliko hiljada vjernika iz cijele BiH, visoki domaći i međunarodni zvaničnici te predstavnici Turske i SAD-a, država koje su pomogle i finansirale izgradnju ovog vjerskog objekta.
Aladža (Šarena) džamija nakon više od četvrt stoljeća otkako je porušena, danas će ponovo biti otvorena za sve vjernike, a ovaj čin, kako je ranije naglašeno, predstavlja jedan od najvažnijih događaja za islamsku zajednicu, a posebno muftijstvo goraždansko, koje je uz pomoć donatora uložilo velike napore da ovaj značajan i zahtjevan projekat bude doveden do kraja.
Fočanska ljepotica, Aladža džamija danas će ponovno zablistati punim sjajem. Radovi na džamiji privedeni su kraju a u danima pred otvorenje 4. maja radilo se na finaliziranju detalja u što se uvjerila i ekipa Anadolije. Na oslikavanju unutrašnjeg dijela obnovljene Aladže radio je i tim iz Istanbula.
Dio ukrasa oko prozora džamije ostavljen je u izvornom stanju i jedan je od podsjetnika na historiju ove bogomolje, značajne ne samo za vjernike u fočanskom kraju, nego i cijele BiH pa i šire.
Organizatori očekuju dolazak nekoliko hiljada vjernika iz cijele BiH, ali i visoke domaće i međunarodne zvaničnike te predstavnike Turske i SAD-a, država koje su pomogle i finansirale realizaciju ovog veoma značajnog i zahtjevnog projekta.
Najavljena su obraćanja predstavnika lokalne zajednice, goraždanskog muftije, Vakufskih direkcija BiH i Turske Senaida Zajimovića i Adnana Ertema, potom ambasadora SAD-a u BiH Ericka Nelsona, ministra kulture Turske Mehmeta Nuri Ersoya.
Minirana 1992. godine
Nakon više od četvrt stoljeća otkako je do temelja porušena fočanska ljepotica, džamija koja je uvrštena u kulturnu baštinu Bosne i Hercegovine i listu spomenika svjetske baštine pri UNESCO-u, ponovno će biti otvorena za sve vjernike.
Aladža ponovno krasi Foču zahvaljujući Generalnoj direkciji vakufa Republike Turske, Vakufskoj direkciji Islamske zajednice u BiH (IZ BiH), te radnicima preduzeća koji su radili na ponovnoj izgradnji.
Ranije je najavljeno i da će centralni program obilježavanja 27. noći razamaza biti održan u Aladži.
Srpske vlasti su 1992. godine minirale Aladžu džamiju, a zatim njene ostatke zatrpale zemljom na gradskim smetljištima. Sagrađena je polovinom 16. stoljeća i važila je za jedan od najvrjednijih objekata orijentalne kulture na Balkanu.
‘92 porušene sve fočanske džamije
Aladžu je 1549. godine izgradio Hasan Nezir, bliski saradnik Mimara Sinana. Radovi na obnovi zvanično su počeli 2014. godine.
Medžlis Islamske zajednice Foča je u gradu do 1992. godine imao 12 džamija. Sve su porušene, minirane, a njihovi ostaci su uklonjeni. Dosad su obnovljene i otvorene Atik Ali-pašina džamija i Careva džamija.
Reisu-l-ulema Kavazović u svojoj ramazankoj poruci vjernicima podsjetio je kako će danas, 4. maja, biti otvorena iz temelja obnovljena džamija Aladža u Foči.
Kako je rekao, to je posebna radost i “lijep ramazanski poklon cijeloj našoj napaćenoj zemlji”.
Klanjam se sjenama Aladze dzamije, focanske i nase svetinje. Da se nikada ne ponovi zlo koje je odnijelo nebrojene bosnjacke zrtve i stamenu Aladzu.Neka se cuje njihov glasu u ezenu koji ce biti ucen u novorodjenoj svetinji.