Sve učesnike vinske radionice pozdravio je direktor sajma Izet Nuhanović, a vinsku radionicu otvorio je Šefik Duraković vinar iz Gradačca. Vinsku radionicu vodio je Hamid Kujraković.
Na vinskoj radionici učestvovalo je oko 60 polaznika koji su degustirali vina, otkrivali nove spoznaje o vinima, tehnikama i načinima posluženja vina kao i slaganju vina i hrane. Degustirana su vina iz Vipavske doline kao i vina iz Bosne i Hercegovine.
Unazad 100 i više godina Gradačac je bio vinorodni kraj, tradicija uzgoja vinove loze i proizvodnja vina polahko je prestajala početkom 20.og stoljeća da bi na kraju i prestala. Gradačac je postao poznat po proizvodnji rakije od šljive i kao voćarski kraj.
Na osnovu analize zemljišta, klimatskih uvjeta odabrane su sorte Italijanski rizling, Njemački rizling, Chardonay, Frankovka i Cabernet-Sauvignon.
Prvi rezultati bili su neočekivano dobri, vrhunski kvalitet grožđa proizašao je primjenom savremenih agro-tehničkih mjera ,a kvaliteta vina je takođe na visokom nivou. Pokazale su to i ocjene iz Njemačke gdje je vino ocjenjivano na degustacijama i u laboratorijskim analizama.
Italijanski rizling je vinska sorta kojoj odgovaraju klimatski uvjeti u Gradačcu pa je već dobijena veoma visoka kvaliteta vina koja podsjeća na voćni okus jabuke i zelenkasto –žute boje.
Rajnski rizling je takođe našao svoje mjesto u Gradačačkim vinogradima, dobili su vino zelenkasto žute boje voćnih mirisa sa dobrim odnosom kiselina.
Chardonnay, francuska sorta takođe je pokazala da je klima u Gradačcu pogodna za dobijanje vina izuzetne kvalitete. U Gradačcu su dobili vino blijedo žute boje sa voćnom aromom.
Uzgajivači vinove loze i proizvođači vina u Gradačcu svjesni su da je dug put za ostvarenje ciljeva i proizvodnja vina standardiziranim postupcima. Izlazak na tržište je takođe težak i zato je sajam u Lukavcu bio dobra prilika da se hotelima i restoranima predstave vina iz Gradačca koja će dostojno zauzeti svoja mjesta u vinskim kartama naših hotela i restorana.
(SodaLIVE.ba)