„Od privatizacije do sada je u Rudnik, u mehanizaciju i opremanje, investirano oko 14 miliona KM, a obzirom da je i prije zakazanog roka uspio ispuniti sve obaveze prema radnicima i državi, ovo je jedan od uspješnih primjera privatizacije na području TK“ istakao je danas ministar Knežiček.
Prilikom privatizacije Vlada Tuzlanskog kantona obavezala se da će pomoći ovaj rudnik, a kako bi se dalje razvijali, najkasnije do 2014. godine potrebno je izvršiti i deminiranje okolnog terena. Obzirom da je ukupna zona proširenja podijeljena po prioritetima, investitori su izrazili želju da se i sami uključe u proces i deminiraju prvu zonu prioriteta, a da Vlada iznađe mogućnost za deminiranje preostale dvije zone.
Obzirom na postojanje više mogućnosti i projekata finansiranja i sufinansiranja, koje je danas izložio direktor kantonalne uprave civilne zaštite Zdenko Tadić, zaključeno je da predstavnici Rudnika, ustanove tačnu površinu koju je neophodno deminirati, a Kantonalni štab civilne zaštite će izraditi procjenu potrebnih finansijskih sredstava.
Današnji sastanak prvi je u nizu sastanaka koji bi trebali rezultirati stvaranjem preduslova za proširenje kapaciteta Rudnika krečnjaka „Vijenac“, ali i Fabrike cementa i Sisecam Sode u Lukavcu, koji krečnjak iz vijenca u značajnim količinama koriste kao svoju ulaznu sirovinu.
(SodaLIVE.ba)