fbpx
Ad image

Mjesec posta, molitve, milosti i praštanja: Sutra počinje Ramazan

5 min. za čitanje

Reisu-l-ulema Islamske zajednice BiH Mustafa ef. Cerić prvu teraviju će klanjati u Begovoj džamiji u Sarajevu. U skladu s hanefijskim mezhebom i prema tradiciji u BiH i ove godine će se teravih – namaz klanjati 20 rekata. Sugeriše se da se klanja prema Takvimu. Kako bi se mjesec ramazan što potpunije proveo u ibadetu i drugim dobrim djelima, Rijaset je pripremio program ramazanskih aktivnosti. U Sarajevu centralni programi će se održavati u Gazi Husrev-begovoj džamiji, a sastojat će se od učenja Kur-ana, vazova, mukabela, itikafa…

Posebni programi se pripremaju za 17. i 27. noć ramazana. U pojedinim džamijama u Sarajevu teravih namaz će se klanjati hatmom. I u većini drugih džamija učit će se mukabele, održavati vazovi i pripremati drugi prigodni programi. Posebnu pažnju Islamska zajednica u BiH tokom ramazana poklanja akciji zekjata i sadekatu-l-fitra od kojih zavisi izdržavanje njenih odgojno-obrazovnih ustanova.
Reis Cerić zahvaljuje svim pojedincima i institucijama, domaćim i stranim, koji su mu uputili pozive za iftar i ujedno obavještava da neće moći udovoljiti brojnim pozivima za iftare jer će tokom ramazana obilaziti džemate širom BiH i nastojati da se iftari s porodicama u tim džematima, saopćila je MINA.

Za islamske vjernike mjesec Ramazana (Ramadan) je mjesec posta, molitve, milosti i praštanja, kada se oni prepuštaju tridesetodnevnom postu, uzdržavanjem od hrane i pića, ali i loših misli i dijela od jutra (sufura) do večeri (iftara).

Ramazan je deveti mjesec lunarnog, muslimanskog hidžretskog kalendara, koji se računa prema Mjesecu, a ne prema Suncu. To znači da svake godine post započinje 10 dana ranije ili, tokom prestupne godine, 11 dana ranije. Na taj način svaki dan u godini u određenom periodu je obuhvaćen postom.

Postoji vjerovanje da se sa početkom mjeseca Ramazana kapije Dženta otvaraju, a kapije Džehenema zatvaraju, a šejtani budu okovani. Vjeruje se da je 27. noć Ramazana (Lejletul-kadr) najznačajnija u godini, jer je baš tokom te noći počela objava Kur’ana. Zato je Lejletul-kadr noć određenja, noć sudbine, pa je zato kažu njena vrijednost “veća od hiljadu mjeseci u kojima nema takve noći”.

Riječ je o, kako se vjeruje, noći kada se meleci, uz dozvolu Gospodara, spuštaju na zemlju i smrtnicima ispunjavaju želje i daju oprost za manje grijehe pod uslovom da je oni provode u ibadetu (vjerujući i nadajući se).

Za Ramazan se kaže da je “najmiliji gost” u svakoj muslimanskoj kući i da je “vrijedniji od hiljadu drugih mjeseci”. Post je skriveno ispoljavanje vjere i zbog toga je poseban jer, kažu, u njemu nema licemjerstva. Vjeruje se da tokom posta čovjek preuzima neka božja svojstva, jer Bog ne jede, ne pije i nema potrebu za tim. Kada se predaju postu vjernici znaju da to čine zarad Boga i da on za to posebno nagrađaje. Jelo i piće dopušteni su tokom čitave noći

Sveta knjiga Kur’an kaže da Ramazan ima četiri dimenzije – duhovnu, moralnu, solidarnu i zdravstvenu. Posta su oslobođeni djeca, trudnice, dojilje i bolesni. Ramazanski dani su specifični i po tome što su džamije pune tokom svih pet namaza, iako se oni mogu obavljati i u kući.

Hvala Asocijaciji mladih Devetak na ustupljenoj vaktiji

Jednomjesečni post vernike ne oslobađa redovnih obaveza i poslova, ali je dopušteno da se oni prilagođavaju vjerskim dužnostima. Tokom ramazanskih noći česta su rodbinska okupljanja, a trpeze su pune raznovrsne hrane iz tradicionalne muslimanske kuhinje.

Nakon tridesetodnevnog ramazanskog posta, nastupa trodnevni Ramazanski Bajram, koji se smatra velikim praznikom u Islamu. To su dani kada se vjernici, sretni ispunjenim obavezama prema Bogu, vraćaju svakdnevnom životu.

Redakcija Lukavačkog info portala | SodaLIVE svim svojim čitateljima vjernicima islamske vjeroispovjesti, želi da ramazanske dane provedu u znaku lične i porodične harmonije, u duhu tolerancije i razumijevanja među ljudima.

OZNAKE:
Podijeli ovaj članak
9 komentara
Subscribe
Notify of
9 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Sad pitanje za Medžlis IZ BIH ili Puracic sasvim svejedno… Kako je moguce da se mjesec Ramazan posti 29 dana???

A zasto februar ima nekad 29 dana…?

mjesec ima 29 dana.

Ne morate postavljati pitanje IZ u BiH vec trebate nesto nauciti o lunarnom kalendaru i njegovim mjesecima.Ima toga dosta po internetu. Ali ukratko kazano-hidzretski mjesec moze imati ili 30 ili 29 dana sto zavisi od mjesecevog kretanja i njegovih mijena.Stoga ove godine ramazan ima 29 dana i to nije nimalo manje vrijedno od situacije kada ima 30 dana.I naravno ovo nije prvi puta da se to desava bilo je toga u proslim godinama i to je cesta pojava.

Jos kad se doda da treba postiti samo tri dana a ljudi zbog nekog hajvana koji nije znao zapisati koja tri dana se poste sada keraju po mjesec.
Nego, u naslovu pise da je Ramadan mjesec milosti i prastanja …
Ja bih predlozio IZ BiH i njenim Okruznim Komitetima u vidu recimo IZ Puracic i drugih, da okrenu ledja materijalizmu i pljacki sirotinje pa imaju milosti i oproste clanarinu makar onima koji jedva imaju za hranu i komunalije.
Vrijeme je da se i IZ pocne ponasati prema onome na sto nagovara i cak tjera bijedu.
Ugojili ste se ko krmci a za ramazan cete sa iftara na iftar penzionerima (jr je jadnika najvise u dzamijama) koji jedva sastavljaju kraj sa krajem i naravno – batak pred hodzu ako je i to dovoljno danas. Cujem da su se navikli na teletinu i janjetinu. A da ne govorim da se obavezno pravi baklava i slicne djakonije da se nahrani “izabrani”.
Kako vas nije stid imate redovne i zavidno dobre plate i redovno uplacene sve doprinose a jedete sirotinji i ono malo sto ima!?
Je li ikad iko cuo da je neki hodza pozvo sebi na iftar barem jednog jadnika koji je vazdan postio a hud vecera sam hljeb, sirove krastavice i mohune?
Necete nikad ni cut …
Cericu izadji malo iz one limuzine sto se vozas na racun svojih vjernika kojih su ti tako puna usta i vidi da ti “stado” (citaj ovce) jedva ima veceru.
Supci jedni.

Za mnoge je mjesec posta poceo prije 20-tak godina.
Traje jos uvijek.
I ne vidi mu se kraj.

Ramazan Serif Mubarek Olsun

– Samo još jednom da mije
ispred dženetske kapije
da na krilima ezana stignem miris Ramazana
iz naše čaršije …

Zaboravih reci, kad se hodza onako lijepo najede kod neke nene za ifrtar, obavezno mu se zamota da nesto – ne svasta nego najbolje od onoga sto nije pojedeno – ponese da jadnik ne nacinje platu i da mu se hanuma (koji je ima) ne umara za ramazan da joj bude lakse postit, a nena ce se snac. Ona je navikla da gladuje i svojom patnjom bude “blize Allahu Uzvisenom i Pravednom”.
Povraca mi se od muke.
Pa mene je stid zbog njih dok pisem a njih nije dok maste bradu na tudjoj muci.
A kao oni su uzor.
Religija propisuje moralne norme, molim te lijepo.
Sve dobro od njih dolazi.
Oni nam djecu po skolama vaspitavaju i od njih prave “ljude”.
Nije ni cudo sto nam je sve gore kad o nama TAKVI moralisti i uzori brinu.
E narode jesi hajvan svaka ti cast.