fbpx
Ad image

Slučaj Bejrut: Nema bojazni za građane općine Lukavac

3 min. za čitanje

Budući da je uzrok eksplozije u Bejrutu amonijev nitrat, tvar u obliku kristala, koja se između ostalog koristi za proizvodnju eksploziva, ali i kao gnojivo, istražili smo da li postoji opasnost za građane Lukavca s obzirom da kompanija GIKIL koristi ovu supstancu za proizvodnju đubriva KAN.

Raspitali smo se u kojem obliku, i da li se trenutno skladišti u krugu ove kompanije.

Iz GIKIL-a saznajemo da ova kompanija ne proizvodi amonijum nitrat kao đubrivo, kao finalni produkt, nego amonijum nitrat nastaje kao međuprodukt iz amonijaka i azotne kiseline u proizvodnji kalcij amonijum nitrata (KAN-a). Koncentracija azota u KAN-u je puno manja od koncentracije azota u amonijum nitratu tako da ne postoji nikakva bojazan od skladištenja KAN-a u odnosu na skladištenje amonijum nitrata kao gotovog proizvoda. GIKIL-ov KAN se koristi isključivo za prehranu svih biljnih vrsta i na svim tipovima zemljišta, zbog čega ne postoji ni opasnost da se u Lukavcu dogodi bejrutski scenario.

Prije svega nema nikakvog skladištenja amonijvog nitrata u GIKIL-u. Mora se poznavati proces koji se radi u svrhu dobivanja vještačkog đubriva, tačnije KAN-a. Mi sa amonijakom koji nam je potreban, vršimo neutralizaciju azotne kisaline. Na taj način se dobiva amonijev nitrat koji je 95 postotni. Nije bezvodni, nije tehnički, on je stabilizovan i nema opasnosti od bilo kave eksplozije kao što se to desilo dole u Bejrutu, naglašava izvršni direktor za proizvodnju GIKIL-a Almin Suljić.

Prema riječima našeg sagovornika, tehnički amonijev nitrat koji je bio uskladišten u Bejrutu najviše se koristi za proizvodnju eksploziva.

On se sa naftom koristi za proizvodnju eksploziva. To nije slučaj u GIKIL-u. Davno nekada, u onoj državi, je postojala ta fabrika, ali je davno ugašena. Ne postoji više i mi to ne radimo. Znači nema apsolutno nikakve bojazni sa te strane, dodaje Suljić.

Amonijev nitrat se u mnogim zemljama smije koristiti samo uz pridržavanje strogih sigurnosnih propisa. Kada su u pitanje zemlje u regiji, tehnički amonijum nitrat skladišti Petrokemija d.d. Kutina u Hrvatskoj, koja je za ovu namjenu, kako tvrde, izgradila posebno skladište.

Skladište amonijevog nitrata i uskladištena roba su pod kontinuiranim video nadzorom 24 sata dnevno, svakodnevno se obavlja i fizički obilazak skladišta, ulaz u samo skladište je strogo ograničen i dozvoljen samo ovlaštenim osobama, izjavili su u svom saopštenju nakon bejrutske eksplozije, prenosi Večernji.hr.

Podijeli ovaj članak
3 komentara
Subscribe
Notify of
3 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Koksara nas ubija otrovnim gasovima iz proizvodnog procesa koji nekontrolisano sukljaju iz dimnjaka svaki dan. Neće ekplodirati nego će nastaviti dugoročni ekološki genocid koji je opasniji od jednokratne razorne eksplozije.

Koksara nije radioaktivna. Ona je malo radioaktivna.

Mirno spavajte. Za rat je potrebno dvoje. Ovo nije nas rat.
Eto ga. To je otprilike to.