U posljednjih deset dana od nesreće u lukavačkom GIKIL-u, kada su u eksploziji rezervoara povrijeđena tri radnika, oglasili su se mnogi, od političara na svim nivoima vlasti – od općinskog do federalnog, pa do različi inspekcijskih organa u oba entiteta, zbog čega je i kantonalno tužilaštvo pokrenulo istragu, danas su svoj glas u javnosti iznijeli i predstavnici sindikata – i Samostalnog sindikata radnika hemije i nemetala FBiH i Sindikat radnika GIKIL-a, javlja RTV Slon.
Ističu da su uslovi u kojima rade radnici ove lukavačke firme, kada je u pitanju zaštita na radu, izuzetno loši, a jedan od primjera je da radnici obavljaju istovremeno dva posla. Sindikat ističe da oni već niz godina ukazuju na ovaj problem, kao i da je nesreća samo posljedica lošeg odnosa. Za njih nema dvojbe ko je najodgovorniji za ovakav odnos prema radnicima.
”Odgovorne smatramo Vladu TK, Mitala, Nadzorni odbor i Upravu društva koji ništa ne rade da se uslovi rada poprave,” poručuje Kata Iveljić, predsjednica Sindikata hemije i nemetala FBiH
A kada su u pitanju uslovi rada, Sindikata smatra da inspekcije moraju dostaviti zaključak sa mjesta uviđaja, te zahtjevati modernizaciju svakog radnog mjesta u GIKIL-u kako bi se zaštitili životi radnika, ali i okolina.
”Sindikat insistira na investicijama, da se poboljša trenutno stanje zaštite svakog radnika na svakom radnom mjestu bez investicija i osnivača ukoliko ne budu ulagali i ne bude se nešto ubrzo dogodili sigurno će sindikat imati svoje aktivnosti,” objašnjava Kata Iveljić.
Osim što su spremni na štrajk iz sindikata poručuju da će se boriti za svako od 1000 radnih mjesta koliko ih danas ima u GIKIL-u. Priznaju da higijensko – tehnička zaštita radnika nije na zadovoljavajućem nivou, ali ne i da je u potpunosti zanemaren taj vid zaštite radnika.
”Ona nije sto posto adekvatna, ali se koristi zaštitna oprema. Možda nije u onoj mjeri koja je propisana sto posto. Odgovorno tvrdim da postoje osnovne stvari, ja sam član jedinice za spašavanje i poznajem tu materiju,” predočio je stanje u GIKILU Hajrudin Hodžić, član Izvršnog odbora Sindikata radnika GIKIL-a.
Upravo o uslovima na radu i opasnostima kojima su prilikom rada izloženi radnici u ovoj lukavačkoj firmi, žele razgovarati i sa Federalnom i kantonalnom Vladom, jer im je ciljem da se uslovi rada u GIKIL-u značajno poprave, a za to im je potrebna pomoć svih nivoa vlasti.
A kome da se mi građani žalimo i od koga da mi tražimo bolje uslove za život, bolji kvalitet zraka? Zbog hiljade radnih mjesta truje se pola miliona ljudi. Trujete nas stalno i to će još dugo raditi. Narode, izađimo na ulice i tražimo da ugrade filtere, ako pak neće nek ugase tog trovača, tu fabriku. Općina smo sa najvećim brojem oboljelih od karcinom, zar je potrebno nešto više od toga da budemo svjesni o kakvom se problemu radi?
Pa iselite se Vi. Nas 1.000 mozemo bez Vas pola miliona.
Šta ima Hajro, šta ima Maša… Sad ste se javili?? Lijepe duše, dupeuvlakači Delićevi….
Da se bogdom niste ni sad pojavili sa dopisima.
Ja li ovo onaj Hajro sto radi kao kafekuharica kod Delica u kancelariji.
H. H. lafinasev dupeuvlakač ima osnovne stvari u GIKILu. Prnuti vi nesmijete od indijca.
To je posao.dosta više il’ da je kako treba il’ je nema.