Projekat koji finansira Evropska unija, realizuje se u periodu od 1.1.2015. do 31.12.2017. godine. Tim povodom u Hotelu „Senad od Bosne“ upriličen je radni sastanak.
Sastanak je upriličen uz podršku Misije OSCE-a u BiH, koja je prepoznala značaj realizacije ovog projekta. „ Mi smo došli do zaključka da je adekvatna pomoć i podrška svjedocima prije i u toku suđenja veoma značajan faktor koji utiče na uspješnost sudskih postupaka, a i na prevazilaženje teškoća koje svjedoci i žrtve preživljavaju. Cilj ovog projekta i Misije OSCE-a u BiH jeste da podrži lokalne aktere koji su primjeri dobrih praksi, iskaže podršku nositeljima i implementatorima projekta, te da svoj doprinos u ostvarivanju ključnih ciljeva iz Strategije za procesuiranje predmeta ratnih zločina u BiH“, rekla je Amra Hamidović, predstavnica Misije OSCE-a.
Prema riječima Jasne Zečević, direktorice „Vive Žene“ projektom je predviđeno uspostavljanje devet novih i osnaživanje pet postojećih mreža podrške svjedocima u BiH. „ Temeljni pristup u podršci preživjelim/svjedocima predstavlja uspostavljanje koordinacionih – multidisciplinarnih timova iz vladinih i nevladinih institucija, njihovo umrežavanje i osnaživanje u psihosocijalnom pristupu u radu sa preživjelim/svjedocima oba pola, stvarajući efikasniji i humaniji ambijent kako preživjelim i svjedocima, tako i stručnjacima i osoblju uključenim u procese podrške“, rekla je Zečević, te dodala da se ovakvim pristupom omogućava strukturalno jačanje sistema koji će rezultirati efikasnijim procesuiranjem predmeta u pravosuđu i biti osnova za podršku žrtvama/svjedocima organizovanog kriminala.
Učesnici sastanka bili su predstavnici iz odgovornih institucija Tuzlanskog kantona, Brčko Distrikta, Posavskog kantona i Bijeljine. To uključuje stručno osoblje centara za mentalno zdravlje, ministarstava unutrašnjih poslova, ministarstava zdravlja, ministarstava za rad i socijanu politiku, kao i ministarstava pravosuđa i tužilaštva.