Da su vremenske prilike kao ranijih godina, dok se klima nije drastično promijenila, Arapčić bi do Nove godine već završio sa pakiranjem sala u male kutije. Ovako, nikada ne zna kada će jezero smrznuti.
– Pogledajte ovo jezero – pokazuje Nihad rukom.
– Kada se ono zaledi, puštam guske da jedu taj led. Njihovo tijelo, prirodno, zbog hladnog leda oko želuca počne stvarati veće naslage sala nego što je to uobičajeno, kako bi očuvalo temperaturu. Desetak dana nakon toga, počinjem sa klanjem gusaka i sakupljanjem njihove masati, koje po jednoj guski bude svega nekoliko stotina grama.
Nauka je dokazala da guščija mast sadrži velike količine omega 3 kiselina, koje su važne za očuvanje zdravlja ljudi. Posebno je korisno kod svih oboljenja disajnih puteva, a posebno kod bronhitisa, astme, upale pluća…
– Veliki broj ljekara pacijentima preporučuje guščiju mast kao lijek, koji nakon toga dolaze kod mene – kaže Nihad.
Prema njegovim tvrdnjama, dijapazon oboljenja koje liječi guščija mast je još i veći. Veliki je broj onih koji su mu, kaže, potvrdili da im je guščija mast pomogla da se lakše izbore sa teškim oboljenjima, pa čak i karcinomima… Guščija mast uzima se u malim količinama, a nanosi se i preko kože.
Nakon ovozimskog klanja gusaka, Nihadu će ostati mlado jato koje će uzgajati do naredne zime. Kaže da su guske veoma plemenite životinje, privržene svom jatu. Nisu zahtjevne za uzgoj. Sve što traže su potpuno prirodni ambijent i visoki higijenski uslovi, piše Patria.