I Zavod za javno zdravstvo Tuzlanskog kantona raznim aktivnostima obilježeva ovaj značajan datum. U periodu od 4. do 11. marta izvršeno je uzorkovanje laboratorijske analize vode javnih česmi na području trinaest općina kantona, te je konstatovao da je voda sa 14 javnih česmi neispravna, a sa 11 ispravna, o čemu smo već pisali.
Specijalista higijene u Zavodu za javno zdravstvo TK Selma Azabagić navodi da je voda iz gradskih vodovoda u TK pod stalnim nadzorom, a razlog neispravne vode na javnim česmama može se okarakterisati kao nebriga lokalne zajednice, javlja RTV Slon.
”Najčešći razlog zdravstvene neispravnosti vode ustvari jeste neodržavanje ovih vodnih objekata, znači nebriga”, kaže Azabagić.
Kvaliteta vode je ključna za zdravlje ljudi i ekosistema, a poboljšanje kvalitete vode ima brojne dodatne koristi i to poboljšani ekosistemi i njihove funkcije, poboljšano zdravlje i veća kvaliteta života.
”Pravilnik o zdravstvenoj ispravnosti vode za piće u FBiH naglašava da voda za piče mora biti prve klase, onda je dozvoljena da se koristi i za piće, pranje odjeće, obuće, odnosno za opću upotrebu. Postoji još jedan zakonski propis koji vodu kategoriše u četiri klase, mi vodu za piće svrstavamo u prvu klasu, ona zahtijeva određene standarde da bi bila za opću upotrebu. I mi nju ocjenjujemo prema tom propisu odnosno pravilniku i standardima koji su zacrtani i usklađeni sa standardima Evropske unije”, kaže ona.
Pored analize vode na javnim česmama, a povodom Svjetskog dana voda, predstavnici zavoda su učenicima u Osnovnoj školi ”Solina” u Tuzli održali predavanje o značaju voda.
Čudi me kako se Mlitav Veliki nije DOSETIO da Spreču,nizvodno od “njegove fabrike”, reciklira.
U njoj je ,biva, toliko kemikalija da bi iz nje ponovo rahat mog'o benzol ili nešto slično da dobije .
Hoću rijet-šićar zadobije.A, malo li mu ga je.Šićara.