Dok se širom svijeta 22. aprila obilježava Dan planete Zemlje s ciljem podizanja svijesti o zaštiti okoliša, u Lukavcu je danas zabilježen potez koji ide u potpuno suprotnom smjeru.
Naime, u Sarajevskoj ulici danas je izvršena sječa stabala starosti preko 50 godina, čime je trajno uklonjen značajan dio zelenila koje je decenijama krasilo ovaj prostor i pružalo prirodnu zaštitu od buke, prašine i visokih temperatura.
Prema informacijama do kojih smo došli, ova površina planirana je za pretvaranje u parking prostor. Kako saznajemo, izgradnja parkinga povezana je s potrebama obližnjeg stambeno-poslovnog objekta, kojem je, prema važećim propisima, neophodan određeni broj parking mjesta kako bi ispunio uslove za dobijanje svih potrebnih dozvola.
Građani koji su svjedočili i svjedoče današnjoj sječi izražavaju nezadovoljstvo i zabrinutost, ističući da se uništavanjem višedecenijskog drveća trajno narušava kvalitet života u urbanim sredinama.
Podsjećamo, zelene površine u gradovima imaju ključnu ulogu u očuvanju zdravlja stanovništva, regulaciji temperature i smanjenju zagađenja, te se njihovo uklanjanje često dugoročno negativno odražava na cijelu lokalnu zajednicu.
Ostaje da se vidi hoće li nadležne institucije reagovati i na koji način će biti opravdana odluka da se višedecenijska stabla zamijene asfaltnom površinom i zbog čega parking nije planiran sa očuvanjem većeg broja stabala.
Na našoj Facebook stranici možete pronaći nekoliko video klipova koji pokazuju i prikazuju stanje na terenu.

Kada budu izbori kazniti i nema tu puno priče ..ni komentara
Ne treba Lukavcu zelenilo niti priroda,beton je zakon.
Opet ćemo čitati uskoro kako je zrak najzagadeniji u BiH .
Smijeniti onog gradonačelnika , on je izazvao okolinski kriminal nad gradskim zelenilom. Odgovornost se mora preuzeti. Okolinska federalna inspekcija treba napraviti zabilješku i pokrenuti krivišni postupak protiv nalogodavca. Ovo što radi gradska uprava je prevršilo svaki mjeru
Tehnograd , predao firmi JATA da radi …I ljudi lagano posjekli sve …
Kazniti Tehnograd i JATA-u , odma sa po 20.000KM i zasaditi nova stabla…