Vijećnik Mirza Mujagića, sinoć je putem Facebook objave oštro kritikovao PDA i SDP kao donedavnu vlast i ponovo je otvorio pitanje političke dosljednosti i selektivnog pristupa odgovornosti u Gradskom vijeću Lukavca.
U svom obraćanju Mujagić je upravo ove dvije stranke označio kao ključne krivce za stanje u kojem se grad danas nalazi, optužujući ih za loše upravljanje, lične interese i političku kompromitovanost njihovih kadrova. Međutim, u cijeloj toj kritici izostala je jedna važna činjenica: SD BiH, s kojim je Mujagić danas u koaliciji, također je bio dio vlasti (većinski) zajedno s prozvanim PDA i SDP-om.
To izostavljanje ne može se posmatrati kao puki previd. Ako se već govori o odgovornosti „donedavne vlasti“, onda je logično da se u taj okvir uključe svi politički subjekti koji su tu vlast činili. U suprotnom, poruka gubi na uvjerljivosti i ostavlja utisak da se odgovornost.
Posebno je zanimljivo što se SD BiH danas nalazi „u zagrljaju“ s Mujagićem u aktuelnoj većini, iako su upravo oni bili dio istog političkog bloka koji je, prema njegovim riječima, proizveo brojne probleme s kojima se grad sada suočava. Time se stvara dojam da se politička prošlost mjeri različitim aršinima – strogo prema bivšim partnerima, a blago ili nikako prema sadašnjim.
Ako je cilj, kako Mujagić navodi, poštovanje istine i činjenica, onda bi upravo činjenica da su PDA, SDP i SD BiH zajedno činili vlast trebala biti jasno izrečena. U suprotnom, kritika prestaje biti principijelna i poprima obilježja političkog prilagođavanja trenutnim koalicionim odnosima.
Mujagić je u svojoj objavi posjetio da je tokom svog dosadašnjeg političkog angažmana, dok je bio u opoziciji, nastojao djelovati konstruktivno i direktno, ukazivati na probleme, ali istovremeno nuditi realna i provediva rješenja zasnovana na argumentima i javnom interesu. Prema njegovim riječima, taj pristup ne mijenja ni danas, kada je dio većine koja učestvuje u donošenju odluka u Gradskom vijeću Lukavac.
Mujagić je istaknuo da je fokus aktuelne vlasti na rješavanju nagomilanih problema, te da se po prvi put sistemski pristupilo pitanju javnog prevoza, gdje su, kako kaže, već vidljivi prvi pomaci i pozitivni rezultati. Kao naredne prioritete navodi rješavanje problema vodosnabdijevanja, kako u Mjesnoj zajednici Lukavac Grad, tako i u drugim mjesnim zajednicama, a potom i pokretanje konkretnih aktivnosti vezanih za jezero Modrac, koje vidi kao izuzetno vrijedan turistički potencijal grada.
U svom obraćanju posebno se osvrnuo na donedavnu vlast, a današnju opoziciju, prije svega PDA i SDP. Prema Mujagićevim riječima, te stranke, zajedno sa svojim predsjednicima i predstavnicima u Gradskom vijeću, moraju prihvatiti legitimnu kritiku da su periode vlasti u velikoj mjeri koristile za promociju ličnih interesa, te da su pokazale manjak sposobnosti i političke volje za suštinske promjene. Dodao je i da su, neodgovornim djelovanjem, kreirali brojne probleme koje aktuelna vlast danas mora rješavati.
Mujagić tvrdi da su pojedini predstavnici tih stranaka politički kompromitovani, a neki i pravosnažno presuđivani, te da su zbog takvog rada izgubili povjerenje građana. Ipak, poručuje da to ne daje pravo nikome da svojim riječima i postupcima truje politički i društveni ambijent u Lukavcu.
Prema njegovim riječima, ukoliko postoje primjedbe ili kritike na rad aktuelne vlasti, one trebaju biti argumentovane, dobronamjerne i usmjerene ka rješenjima, a ne ka manipulacijama, lažima, podjelama i politikanstvu koje, kako kaže, ne nude ništa novo niti korisno za građane.
Na kraju, Mujagić naglašava da politika i stavovi koje zastupa imaju kontinuitet, te da je sada došlo vrijeme da se ono što je ranije najavljivano dosljedno implementira i realizuje, u interesu građana i razvoja grada Lukavca.
