Izborna 2016.godina ponovo je aktuelizirala pitanje rodne ravnopravnosti i zastupljenosti žena u političkom životu, izvršnoj i zakonodavnoj vlasti BiH.
Izborni zakon BiH garantira participaciju i muškaraca i žena na demokratskim izborima, na osnovu kojeg se od političkih stranki zahtjeva da se na njihovim listama mora pojaviti minimalno 40% manje zastupljenog spola. Tako npr. na listi od 34 kandidata za Općinsko vijeće Lukavac, što je maksimalan broj, mora biti minimalno 14 žena, a propisane su i pozicije na kojima se one moraju nalaziti. U suprotnom CIK neće izvršiti ovjeru liste.
Zastupljenost na izbornim listama nije nikakva garancija ravnopravne participacije žena kako u politici, tako i u procesu predizborne kampanjebkoja pruža osnovni temelj za izbor kanditata/kinja u mandate. Tako je na posljednjim Lokalnim izborima 2012., od ukupno 139 općina u samo njih 5 su načelnice žene. Žene su marginalizirane na svim nivoima vlasti i odlučivanja o čemu govore sljedeći podaci: u Predstavničkom domu parlamentarne skupštine BiH od 42 člana žena je 10, u Vijeću ministara od 10 članova žena su dvije, u Predstavničkom domu parlamenta Federacije BiH od 98 članova žena je 26, od 17 članova Vlade Federacije BiH samo je jedna žena, u Skupštini TK od 35 poslanika žena je osam, u Vladi TK od 13 ministara dvije su žene.
Primjenu GENDER politike na području općine Lukavac već godinama prati novinarka i PR menadžerica Jasminka Memić, koja kroz projekte i druge aktivnosti javnog zagovaranja pokušava uticati na promjenu ovoga polnog disbalansa u organima odlučivanja i upravljanja.
„Prema meni dostupnim informacijama situacija je jako nepovoljna i demantira tezu da su u BiH i Lukavcu oba pola ravnopravna. Kada su u pitanju rukovodeće pozicije u Općini Lukavac od ukupno 10 na četiri su žene, od šest direktora javnih ustanova i preduzeća samo je jedna žena, od 11 škola u pet su direktorice. Posebno je, obzirom da su žene zastupljene na kandidacijskim listama, alarmantna činjenica da u Općinskom vijeću Lukavac među 31 vijećnikom imamo samo četiri žene. Tu je evidentna tendencija pada broja žena jer je npr. u sazivu od 2000. godine među 29 vijećnika bilo sedam žena“, navodi Memić. Ujedno ističe činjenicu da žene čine više od 51% biračkog tijela i da čine većinu članstva političkih partija.
Brojne nevladine organizacije trenutno provode kampanje u kojima pozivaju na primjenu zakonske regulative tokom izbora članova općinskih vijeća i načelnika, odnosno načelnica. Pozivaju političke partije da promoviraju žene, birače da im daju povjerenje, a posebno žene da same preuzmu aktivniju ulogu u kompletnom procesu.
Kako doznaje Lukavački info portal | SodaLIVE, među kandidatima za poziciju načelnika u Lukavcu nema ni jedne žene, a među nosiocima listi kandidata za Općinsko vijeće Lukavac samo je jedna žena.