fbpx
Ad image

GIKIL: “Posljedice nesreće najvećim dijelom sanirane”

3 min. za čitanje

Sanacija štete i aktivnosti na otklanjanju posljedica uzrokovanih nedavnom nesrećom, koja se dogodila tokom radova na razdvajaču sirovog katrana u Global Ispat Koksnoj Industriji d.o.o. Lukavac, teku prema predviđenoj dinamici, te su prvi veći rezultati već vidljivi, kažu iz GIKIL-a.

Radnici kompanije ulažu maksimalne napore kako bi završili poslove na pripajanju procesnih vodova sa urušenog rezervoara na rezervoar R 28 koji je privremeno preuzeo funkciju razdvajača katranske vode.

„U kompaniji se zaista ulažu nadljudski napori, i cjelokupnog rukovodstva i radnika, kako bismo posljedice nesreće doveli u prihvatljive okvire i djelovali promptno. Moram kazati da su podrška i saradnja ključ svakog rješavanja problema ove vrste, te pohvaliti ozbiljnost pristupa svih uključenih, a rezultate već svi možemo i vidjeti i osjetiti“, kazao je Jasmin Imširović, menadžer za okoliš u GIKIL-u.

„Od nedjelje je naša ekipa i u GIKIL-u gdje se aktivno vrši sanacija unutar fabrike, a do sada je odvezeno oko 160 kubnih metara zauljene vode i katranskog dijela. Mislim da smo već sada doveli situaciju pod maksimalnu kontrolu. Najvažniji dio je urađen, što znači da se više ne može dogoditi, ni u kom slučaju, da dođe do bilo kakvog isticanja u vodotok rijeke“, kazao je Bakir Spahić, direktor firme Delta Petrol iz Kaknja.

Nastavak radova podrazumijeva sanaciju krutog dijela, zemlje koja se onečistila izlijevanjem materije iz rezervoara, unutar i okolo kanala, kao i područja oko rezervoara gdje je veliki dio posla također već završen. Maid Hadžimujić, direktor firme KEMIS-BH iz Lukavca, koju je kao ovlaštenu firmu za zbrinjavanje otpada angažovao GIKIL, kazao je da je prva faza koja se odnosila na ukljanjanje tečnog otpada završena, te da se već krenulo i sa drugom fazom.

„Tečne materije više nema na dijelu površine gdje se nesreća dogodila, a sada radimo drugi dio koji se odnosi na pretvaranje mulja u čvrstu fazu kako bismo mogli sve to da pokupimo, saniramo i izvezemo na konačno zbrinjavanje. Nakon toga ide treća faza, a to je pranje i čišćenje kompletne zahvaćene površine“, pojasnio je Hadžimujić.

Potpun završetak sanacionih radova očekuje se tokom naredne sedmice.

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Iskoristite tu zemlju kao humus… a mozete posaditi nesto tu okolo… I bijelo more se koristi kao djubrivo 😀

Ma haj ne seri,samo gurate pod tepih

Sakri‘, odnesi, zagrni, ofarbaj – promptno i gotovo.
Opet svakom svasta i nikom nista.
Idemo dalje…

Upravo tako gospodine Blagojevicu dok se ne desi Hirošima. Bolje otrovati i pobiti 30.000 ljudi nego izgubiti 1100 radnih mjesta i smrada Indijca natjerati da modernizuje fabriku.Ovo je dno dna!!!!!

Ljudi, istina je, sve je sanirano, ja danas malo prosetao spreckim poljem, Spreca bistra ko na Vrelu Bosne, pastrmka i saran plivaju u jatima, mislim da ce za koji dan biti pretezno i pitka.