fbpx

FABRIKA VODE: Cijena objekta i investicije (4/6)

8 min. za čitanje

Nakon niza laži i spinova na račun našeg portala koji je samo prenio analizu stručnjaka iz Lukavca vezanih za idejni projekat za vodu, očekivali smo razumijevanja i zahvalnost što je ovako ozbiljan dokument izašao u javnost, kako bi pomogli da Lukavac konačno dobije vodu. Pitku vodu. Po realnoj cijeni.

Nakon nerazumijevanja, vrijeđanja inteligencije građana i neodgovaranja na glavna pitanja, objavljujemo drugi dio dokumenta pod nazivom “”. 


Molimo odgovorna lica, kao i gradonačelnika Delića koji nas lažno optužuje da demantuje ove navode i javno ćemo se izvinuti.

NAPOMENA: Analiza objavljena u nastavku je izrađena na osnovu pojedinačnih istraživanja i zapažanja inženjera i drugih ljudi tehničkih struka (imena poznata). Tekst analizira isključivo “Idejni projekat – knjiga 1”, projektni zadatak koji mu je prethodio i neke prateće dokumente. Cilj analize nije da nekoga optuži, nego da ukaže na manjkavosti i propuste prilikom izrade projekta i pogrešno informisanje javnosti, kako bi se idejni projekat dodatno analizirao i doveo do najboljeg rješenja za građane Lukavca.

Plaćamo li najskuplju halu na tržištu?!

Cijena planiranog objekta upravne zgrade je dobar primjer koliko nam će nas koštati nastavak projekta u ovoj formi.

Objekat ima 1782 m2 korisne površine.
Predviđena cijena objekta je 3.441.176 KM sa PDV-om.

To je: 1.931,00 KM/m2 !!!

Prije nego Vam neko stigne slagati da tu ima još neke opreme koja je uračunata u cijenu, pročitajte još jednom tabelu iz priloga. Svi ostali elementi su izdvojeni u posebne stavke, a neki su prikazani kao odvojeni objekti iako se nalaze unutar same zgrade.

Ne, radi se isključivo o hali bez ikakvih drugih elemenata.

To je 60% iznad 1.200,00 KM/m2 kolko smatramo da je maksimalna realna cijena za ovu vrstu objekta (i to veoma izdašna cijena).

Pozivamo privrednike, vlasnike sličnih objekata, trgovce nekretninama, projektante i izvođače radova da daju svoje mišljenje !

Pozivamo autore projekta da opravdaju svoju procjenu !

Najskuplji beton na svijetu?

Analizirali smo i projektovani objekat akumulacije. Poznate su nam dimenzije, vrste i količine materijala za ovaj relativno jednostavan objekat.

______________

Tržišna cijena: 985.000,00 KM sa PDV-om

Projektovana cijena: 2.752.941 KM sa PDV-om

Razlika: 1.767.941,00 KM

Pogledajmo stvari iz druge perspektive – ako se sve ostale stavke računaju pa tržišnim cijenama (i to veoma izdašnim), dobijemo da će nas cijena nabavke i ugradnje betona na ovoj stavci koštati približno 2.630,00 KM/m3

Ovaj grad Vam zahvaljuje.

Obrazloženje:

Ukupna količina iskopa: maksimalno 2.850,00 m3
Ukupna količina nasipnog materijala: maksimalno 900,00 m3
Ukupna količina armaturnog čelika: maksimalno 85.000 kg
Ukupna količina betona: maksimalno 745,00m3
Ukupna količina obložnih i hidroizolacionih materijala: maksimalno 1.250,00 m2
Ostali elementi i nepredviđeni radovi: 10%

(Napominjemo da nismo u posjedu detaljnog nacrta i da smo količine izračunali na osnovu pojednostavljene skice. Pozivamo zagovornike ovog projekta da nas isprave ukoliko ove količine u manjoj mjeri odstupaju.)

Cijena elektroinstalacija je 3.211.765 KM

Ovdje ne govorimo sistemima za upravljanje koji su odvojenom stavkom procijenjeni na dodatnih 1.376.471 KM sa PDV-om. Rado bismo diskutovali i o toj cijeni, da imamo ikakav tehnički podatak o njima.

Pomislili smo da je neko greškom mašinsku opremu uračunao u elektroinstalacije, ali u poglavljima iznad su već pobrojani svi značajni elementi u odvojenim stavkama.

Razmotrili bismo mogućnost da u cijenu ulaze razvodi elektroinstalacija za sam objekat ali onda smo se sjetili da je cijena objekta duplo veća od tržišne i sigurni smo da nam u toj cijeni dolaze neke utičnice, sijalice i prekidači. Ili?

Pregledali smo poglavlje Elektroinstalacija i tamo smo našli samo nepovezani tekst iz kojeg se ni na koji način ne može zaključiti odakle ovako velika cifra.

Jedino što se možemo dosjetiti jeste da priključni vodovi i vodovi tehnološke opreme nisu obračunati prethodnim stavkama. Ali to su kablovi i ostali opšti elementi elektroinstalacije, eventualno trafo stanica. Nemamo ni naročito velikih potrošača osim glavne pumpne stanice. Da provjerimo koliki promjer kabla je potreban za tu pumpu?

Drugo objašnjenje je da ova cifra, ako se pretvori u eure i prikaže bez PDV-a, idealno suplementira cijenu sistema za upravljanje, također u eurima bez PDV-a – da bi se dobila okrugla i primamljiva cifra od 2 miliona eura za sve elektroinstalacije na fabrici. Ranije smo ukazali da naše nade u pitku vodu projektanti definišu lahko pamtljivim i zaokruženim iznosima.

Molimo projektante i osobe koje su prihvatile  ovaj projekat da nam pomognu oko ove nedoumice.

Unaprijed smo zahvalni na jasnom odgovoru.

Potpuno nelogične stavke koje smatramo sramotnim za projekat od 150.000 KM!

Nije sve tako crno, sljedeće stavke ćemo očigledno dobiti bez novčane naknade:

Demontažu i montažu (??)
Akumulaciju (nije onu koju plaćamo preskupo, nego neku drugu valjda)
Ultrafiltraciju (šta reći osim hvala)
Suspensijski rezervoar (hvala)
Ogradu za odvajanje dijela prostora za iznajmljivanje (…hmm)

Ogradu za odvajanje dijela prostora za iznajmljivanje ćemo dobiti nabaviti za 0 KM?
Ima smisla obzirom da nam nije ni potrebna, jer objekat ne planirate nikom iznajmljivati. Ili?

Toliko je pitanja…

Još jednom molimo sudionike u ovom projektu da pojasne detaljno, stavku po stavku šta to kupujemo za 25 miliona KM??

Na slikama je prikazan jedinstven objekat, u predračunu za građevinske objekte je svaki segment naplaćen pojedinačno. Koliko košta  Crpna stanica za obrađenu vodu? 240 ili 300 hiljada eura?Ako se u poglavlju operativnih objekata nalaze elementi opreme, zašto je onda tu taložnik od 600 hiljada eura? Zašto je u obje kategorije obračunata Crpna stanica za obrađenu vodu?

Zaključili bismo da se radi o lapsusu koji je tek slučajno ušao i u konačan zbir cijena, ali su različite cifre u pitanju.

Kakav neprofesionalizam, bahatost i nekultura. Zašto bi neko lektorisao i provjeravao projekat? To su građani Lukavca, nije vrijedno toga.

Ovo je Idejni projekat, sada idemo sa izgradnjom?

Tražimo prave odgovore…

Odgovori koje ne želimo čuti:

„Napravit će se detaljniji predmjer i predračun prije objavljivanja tendera“ – to možemo uraditi samo ako ponovimo čitav proces i drugoj kompaniji platimo da izradi kvalitetnije idejno rješenje.

„Ovo je projektantska procjena, ponuda može biti jeftinija“ – ova procjena će direktno uticati na kvalitet ponuda. Projektant je bio dužan dati realnu tržišnu procjenu koja mora biti detaljno obrazložena.

„Nelogične stavke u projektu su lapsusi“ – nemoguće je da se u jednoj jedinoj tabeli pojavljuje ovoliko nelogičnih stvari, a da neko nije primijetio do sada. To pokazuje koliko kvalitetno smo uložili 150.000 KM.

NAPOMENA: Ovaj tekst nije pisan da nekoga optuži za zloupotrebe, već da zaštiti građane Lukavca i budžet Grada, kako bi Lukavčani i Lukavčanke konačno dobili pitku vodu. Tekst je pisan od strane Lukavčana tehničkih struka koji vole svoj grad i žele mu dobro.

Podijeli ovaj članak
Napišite komentar
Subscribe
Notify of
0 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments