fbpx

„Kako i zašto zaštititi domaću proizvodnju piva, vode i bezalkoholnih pića“

3 min. za čitanje

Prema riječima Adnana Imerovića, direktora Pivare Tuzla kao jednog od učesnika okruglog stola, u vrijeme teške ekonomske krize Država mora poduzeti korake kako bi zaštitila domaću proizvodnju, a samo domaća proizvodnja može omogućiti otvaranje novih radnih mjesta.

– Mi smo već prije nekoliko godina krenuli u globalnu borbu na državnom nivou da dokažemo prekomjeran uvoz piva, jer smo država gdje se skoro 70 posto piva uvozi, dok je evropski prosjek svega 13 posto – istakao je Imerović, te dodao da je jedan od dogovora sa ovog okruglog stola da se borba za zaštitu domaće proizvodnje uz pomoć lokalnih i kantonalnih vlasti spusti na lokalni nivo, kako bi se istovremeno djelovalo i lokalno i globalno.

Kada je riječ o uvozu piva Imerović je potencirao nekoliko problema:

– Po pravilniku o pivu definisano je da se svako pivo koje sadrži ispod 3 posto alkohola mora deklarisati kao lako pivo, što znači da bi inspekcija već sutra trebala sa tržišta povući sve radler pive na kojima ne piše da je to lako pivo. Drugo, došao sam do informacija iz Zavoda za javno zdravstvo koje je radilo analize uvoznog piva, a konkretno se radi o Karlovačkom i PAN pivu, recimo, na deklaraciji PAN piva piše da ono sadrži 5 posto alkohola, a u stvarnosti procenat alkohola u ovom pivu je 4,3 posto. Mi pokušavamo reći javnosti da dobro gleda šta jede i šta pije, jer sve ovo što se uvozi u našu državu je sumnjivog kvaliteta. Sa druge strane, domaći proizvodi se redovno, pa čak i previše kontrolišu – rekao je Imerović.

Kako je istakao Fahrudin Čutuna, sekretar sindikalne koordinacije u grupacijama Klas Sarajevo, Sarajevska pivara i MIMS Sarajevo, današnji okrugli sto koji je okupio domaće proizvođače imao je dobre i kvalitetne diskusije vezano za pivarsku industriju i zaštitu domaće proizvodnje.

– Samo 20 posto domaće prozvodnje zastupljeno je na tržištu u BiH, što svakako doprinosi uvozu kojekakvih roba sumnjivog porijekla. Na današnjem okruglom stolu donijeli smo i konkretne zaključke koje ćemo prezentirati Vladi FBiH. Jedan od zaključaka je taj da inspekcija ne radi dovoljno i da je potrebno angažovati više inspektora na terenu, kako bi se zaštitila domaća prozivodnja i kontrolisao uvoz roba u BiH – zaključio je Čutuna.

(SodaLIVE.ba)

Podijeli ovaj članak
5 komentara
Subscribe
Notify of
5 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

Hee al on nece biti frajer ako pije tuzlansko ili sarajevsko, nego mora da pije heineken ili tuborg da bi bio neko i nesto

ne pijem

Sarajevsko pivo bi trebalo da bude 30% jeftinije pa bi se svako okrenuo domacem proizvodu. Kako moze tuzlansko pivo u BiH imati isto visoku cjenu kao Heineken u drzavi gdje se proizvodi , gdje je cjena proizvodje troduplo skuplja???

Sad krivi inspektori sto ste prodali Selimovicima fabriku nek oni piju Tuzlansko i Sarajevsko pivo mi ostajemo prema uvoznom .

Ma da ima ikakve kontrole i oporezivanja ne bi dva litra cole bila skuplja od dva litra piva.Očigledno je da postičemo alkoholizam.Sad kad se dijeca drogiraju vidim i neku pozitivu u tome.Slovenci već evropljani ne daju prodati Merkator Hrvatima zbog zaštite domaće proizvodnje.Naši su dozvolili ulazak svih svijetskih lanaca kao da smo super razvijena zemlja.A u stvari mi smo zadnja kolonija u koju možeš uvest šta hoćeš.A embargo imamo na izvoz.Uvjek je porez bio veći na alkohol.A kod nas dva litra piva ispod dvije marke a cola 2,70.Da se pivo opoprezuje kao alkohol nebi ni slučajno imalo tako nisku cijenu.Još što plastični otpad završava kod nas.Al kolonizatori tj naša vlast na to ne misli.