Da se izbori u Federaciji Bosne i Hercegovine održavaju početkom ovog mjeseca, dakle četiri mjeseca prije službenog datuma održavanja 6. oktobra, na njima bi najviše glasova dobila Stranka demokratske akcije, 22,% , drugoplasirana bi bila Hrvatska demokratska zajednica, sa 16, 5 procenata, a na trećem mjestu bila bi Socijaldemokratska partija BiH koj bi osvojila 14,2 posto glasova. Istovremeno, za članove Predsjedništva BiH iz Federaciji bili bi izabrani Dragan Čović (hrvatski), dok bi krajnje neizvjesna bila bitka između Denisa Bećirovića i Šefika Džaferovića za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH.
Ovo su rezultati istraživanja javnog mnjenja u Federaciji BiH koje je krajem prošlog mjeseca provela agencija “House of Win” koja se bavi ispitivanjem javnog mnijenja u zemljama regiona. Rezultate ovog istraživanja treba uzimati sa dosta rezervi, jer nije poznata metodologija kojom je istraživanje provedeno, kao ni uzorak na kojem je vršeno. Tako su se pojavile neke krupne nelogičnosti poput one da je podrška Draganu Čoviću za člana Predsjedništva mnogo veća (32,4 %) nego HDZ BiH kao stranci (16, 5 %).
Također, nesrazmjerna je razlika koju Denis Bećirević ima (25,8) u odnosu na SDP BiH koji ga je kandidirao (14,2). Nejasno je također kako se, pored onih koji će glasati za Šefika Džaferovića (21, 1%) pojavljuje dodatnih 6% glasača koji su se izjasnili da će glasati za kandidata SDA, što bi Džaferoviću donijelo minimalnu prednost u odnosu na Bećirevića.
Fahrudin Radončić koji još nije potvrdio da će se uopće on kandidirati na izborima kao kandidat SBB-a, uživa podršku 17,3 posto glasača, dok j njegova stranka sa skromnih 9,5 % podrške tek na petom mjestu u Federaciji BiH. Također, očito je kako je istraživanje rađeno prije postizanja koalicijskog sporazuma između Demokratske fronte i Građanskog saveza, prema istraživanju te dvije stranke zajedno imaju jednaku podršku kao SDP BiH.
Ovo istraživanje javnog mnijenja, također, nije odgovorilo na pitanje kolika se izlaznost birača može očekivati na ovogodišnjim izborima.No, bez obzira na sve nedostatke, pa i nelogičnosti, ovo istraživanje, koje je prvo te vrste dostupno javnosti, ipak ukazuje na određene preferencije birača, kao i trendove, koji će se, naravno, mijenjati do oktobarskih izbora. Pogotovo jer izborna kampanja, barem formalno, još nije ni započela.