Naime, prema tvrdnjama građana često se dešava da im apotekari zamjene propisani lijek za isti, samo drugog proizvođača ili da im izdaju lijek, koji ljekar nije prepisao, a koji prema svojim karakteristikama može da ublaži simptome određene bolesti. Ove navode potvrdili su nam građani Tuzle.
Lijek su uvijek propisuje spram indikacije odnosno stanja u kojem se pacijent nalazi, te se ni u kom slučaju ne smije mijenjati ili izdavati zamjenski, posebno kada je riječ o lijekovima sa pozitivne liste lijekova. Uzimajući u obzir da je recept javna isprava i sudski dokument, svako izdavanje lijeka mimo recepta ili izdavanje zamjenskog je kažnjivo.
„ Ukoliko apotekari, odnosno magistri farmacije u svojim apotekama nemaju tog lijeka, sugeriše se pacijentu da koriguje terapiju ukoliko je to moguće, ali ni u kom slučaju ne bi smijeli magistri farmacije raditi ispravke na svoju ruku ili samovoljno izdavati drugi, jer kao što sam rekao lijek se propisuje spram indikacije, odnosno bolesti koja je prisutna kod pacijenta.“, navodi Elvis Bektić ministar zdravstva u Vladi TK.
Kontrolu izdavanja lijeka bez recepta ili izdavanje zamjenskog lijeka vrše farmaceutski inspektori, te sve neregularnosti u radu apotekara, građana mogu prijaviti.
„ Sve pritužbe i žalbe tog tipa, kada je u pitanju nepoštivanje onoga što je napisano na receptu, ja molim građane da upute prema Kantonalnoj upravi za inspekcijske poslove i to će biti u najkraćem vremenskom roku riješeno.“, dodaje ministar.
Ministar Bektić dodaje da je svako izdavanje lijeka na svoju ruku kažnjivo i da se neželjene posljedice na vrijeme mogu spriječiti, te dodaje da građani trebaju biti svjesni činjenice da svako uzimanje lijeka koji nije propisan od strane ljekara može da ima nesagledive posljedice po život.
Eto jos ovo da se ispravi u zdravstvu FBIH i sve je onda super !
Svaka cast ‘ministar'…
idi u 3 . .