Buđenje iz sna koji traje od dva do pet dana obično je praćeno jednako neobjašnjivim gubitkom pamćenja, piše Russia Today .
Marina Felk (50), mljekarica iz Kalačija, priča šta joj se dogodilo: “Jedno sam rano jutro, kao i obično, muzla krave i naprosto sam zaspala”.
“Ne sjećam se ničega osim da sam se probudila u bolnici, medicinska sestra mi se nasmiješila i rekla mi: “Dobro nam došla nazad, uspavana ljepotice. Napokon si se probudila”.
“Čega se još sjećam? Ničega. Spavala sam dva dana i dvije noći.Žene koje su bile sa mnom u bolničkoj sobi kažu da sam nekoliko puta htjela ustati govoreći kako hitno moram pomusti svoje krave.”
Slično je prošao i Aleksej Gom (30) koji je u Kalači, udaljen 400 kilometara od glavnog grada Kazahstana – Astane, došao posjetiti svoju punicu.
“Stigao sam sa ženom u posjetu. Ujutro sam htio završiti posao, upalio laptop, otvorio materijale koje sam trebao pročitati i to je bilo to. Odjednom, kao da je netko pritisnuo gumb kojim me isključio”, priča Aleksej.
“Probudio sam se u bolnici, a kraj mene su bile žena i punica. Doktori nisu pronašli ništa neobično iako su proveli cijeli niz testova. Spavao sam više od 30 sati. To mi se nikad prije nije dogodilo.”
Ovakve su priče uobičajene u Kalačiju i obližnjem, skoro pa napuštenom rudarskom gradu Krasnogorsku.
Neki stanovnici tih mjesta čak imaju spakovane stvari u slučaju da zaspu pa ih odvezu u bolnicu. Neobično je i što u nekih porodica svi članovi svako malo zaspu dok su neke “otporne” na ovaj fenomen.
Ljubov Belkova prodavala je odjeću na štandu male, lokalne pijace kada se naprosto srušila i zaspala. Žena koja je radila na štandu do nje zaspala je na identičan način dva mjeseca kasnije. Onda je opet došao red na Ljubov, a slijedećih je sedmica svih pet žena koje rade na pijaci jednako tako neobjašnjivo zaspalo.
Ista sudbina pogodila je zaštitara na tržnici, a penzionerka Belkova izračunala je kako je zaspala čak sedam puta, njena kćer dvaput, a 15-godišnja unuka jednom.
Doktori su prvo poremećaj povezivali s votkom loše kvalitete koja se proizvodi i konzumira u ruralnom krajevima Kazahstana, ali nitko od žena s tržnice ne konzumira alkohol.
Prvi se val neobjašnjive bolesti spavanja pojavio u martu 2013., novi je uslijedio u maju iste godine, a slijedeći su zabilježeni za Novu godinu, početkom februara ove godine.
Zadnji i najteži slučaj dogodio se u septembru ove godine, prvog dana škole. Osmore je djece u istom razredu neobjašnjivo zaspalo u roku od jednog sata.
Svaki šesti stanovnik Kalačija, sela od nekih 600 stanovnika, bio je bar jednom otpremljen u bolnicu zbog ovog fenomena.
Skupine kazahstanskih i ruskih znanstvenika, virologa, radiologa i toksikologa posjetili su selo i obavili mnoga mjerenja, ali zasad nemaju logično objašnjenje za “bolest spavanja”.
Neke teorije uzrok problema vide u obližnjem rudniku uranija koji ne radi već dva desetljeća. Za vrijeme SSSR-a u ovaj dio Kazahstana bio je zabranjen za strance zbog važnosti rudnika, a njegovim zatvaranjem propao je i grad Krasnogorsk u kojem danas živi tek stotinjak od nekadašnjih 6.300 stanovnika.
Ali, lokalno stanovništvo i doktori ne smatraju da je problem u radijaciji. “Radili smo u rudniku godinama i niko nikad nije zaspao na poslu”, priča jedan od bivših rudara.
Također, pospanost nije simptom povećanoj izloženosti radijacija, a mjerenja izvršena u Kalačiju pokazuju dozvoljenih 16 mikrorendgena.
Neovisna analiza vode, zemljišta i biljnih uzoraka iz Kalačija nije pronašla ništa neobično.
Neki stručnjaci krivca vide u radonu – radioaktivnom, plemenitom plinu koji je uobičajen u rudnicima uranija.
U okolici Kalačija pronađena je povećana koncentracija ovog plina, ali do sada nije zabilježeno da radon ima anestetičko djelovanje.