fbpx
Ad image

Šefik Begić kažnjen sa 8000 KM i zabranom kandidovanja

6 min. za čitanje

Utvrđeno je da Šefik Begić iz Lukavca u periodu od 6. novembra 2008. godine do danas istovremeno obavlja funkciju poslanika u Skupštini Tuzlanskog kantona (TK) i funkciju člana Skupštine privatnog preduzeća “DEN ALM COMPANY” d.o.o. Lukavac, koje je u 2008. i 2009. godini sklapalo ugovore vrijednosti veće od 5.000 KM  godišnje sa organima koji se finansiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, čime je izvršio povredu odredaba člana 6. stav (2), Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Na osnovu navedenih zakonskih propisa, izrečena mu je sankcija nepodobnosti za kandidovanje za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja, te novčana kazna u iznosu od 8.000 KM.

CIK je u ponovnom postupku utvrdio da Zorica Miličević u periodu od 28. novembra 2008. godine do danas obavlja funkciju vijećnika u Općinskom vijeću Novo Sarajevo, dok istovremeno bliski srodnik obavlja funkciju člana Nadzornog odbora Kantonalnog javnog komunalnog preduzeća za sahrane i upravljanje grobljem “Pokop” d.o.o. Sarajevo, čime je izvršila povredu odredaba Člana 5. stav (1), a u vezi sa Članom 9., Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Izrečena joj je sankcija nepodobnosti za kandidovanje za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja, te novčana kazna u iznosu od 1.000 KM.

CIK je utvrdio da Zvonko Mišković iz Orašja, u periodu od 6. novembra 2008. godine do danas, obavlja funkciju poslanika u Skupštini Posavskog kantona, dok istovremeno bliski srodnik imenovanog obavlja funkciju ovlaštene osobe preduzeća “Tea” d.o.o. Kostrč, koje je u 2008. i 2009. godini sklapalo ugovore vrijednosti veće od 5.000 KM godišnje sa organima koji se finansiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, čime je izvršio povreduodredaba Člana 6. stav (2), a u vezi sa Članom 9. Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Izrečena mu je sankcija nepodobnosti za kandidovanje za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja, te novčana kazna u iznosu od 2.000 KM.

Utvrđeno je da Salih Ibrić, u periodu od 4. decembra 2008. godine do danas, istovremeno obavlja funkciju izabranog dužnosnika, vijećnika u Općinskom vijeću Žepče i funkciju člana Skupštine “BH Telecom” d.d. Sarajevo, koje ima status javnog preduzeća, čime je izvršio povredu odredaba Člana 5. stav (1) Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Na osnovu navedenih zakonskih propisa izričena mu je sankcija nepodobnosti za kandidovanje za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja.

Utvrđeno je da Zijad Isić iz Gračanice, u periodu od 28. novembra 2008. godine do danas, istovremeno obavlja funkciju vijećnika u Općinskom vijeću Gračanica i funkciju ovlaštenog lica udruženja “Organizacija demobilisanih boraca Općine Gračanica”, koje se u 2009. godini finansiralo iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, u iznosu većem od 10.000 KM godišnje, čime je izvršio povredu odredaba člana 12. stav (1) Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Izrečena mu je novčana kazna u iznosu od 1.000 KM.

Utvrđujeno je da Huso Ćesir, u periodu od 3. decembra 2008. godine do danas, istovremeno obavlja funkciju vijećnika u Općinskom vijeću Novi Grad Sarajevo i funkciju ovlaštenog lica privatnog preduzeća “Bosnaplast” d.o.o. Sarajevo, koje je u 2009. godini sklapalo ugovore vrijednosti veće od 5.000 KM godišnje sa organima koji se finansiraju iz budžeta bilo kojeg nivoa vlasti, čime je izvršio povredu odredaba člana 6. stav (2)  Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH.

Ćesiru je izrečena sankcija nepodobnosti za kandidovanje za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja, te novčana kazna u iznosu od 3.500 KM.

Utvrđeno je da je Ana Soldo, za vrijeme obavljanja dužnosti vijećnika u Općinskom vijeću Ravno 22. aprila 2009. godine započela i obavljanje dužnosti direktora, odnosno ovlaštenog lica Javnog preduzeća “Vjetrenica-Popovo polje” d.o.o. Ravno, čime je izvršila povredu odredaba člana 5. stav (1), Zakona o sukobu interesa u organima vlasti u Federaciji BiH, pa joj je izrečena sankcija nepodobnosti za kandidovanje  za bilo koju funkciju izabranog dužnosnika, nosioca izvršne funkcije ili savjetnika u periodu od četiri godine nakon počinjenog prekršaja.

Centralna izborna komisija BiH danas je, u skladu sa Izbornim zakonom BiH, donijela odluke o izricanju novčanih sankcija kandidatima i političkim subjektima zbog nedostavljanja izjava o imovinskom stanju.

Kandidati Sumeja Osmanović (SDU BiH), Milorad Bojić (SDU BiH), Alen Proho (Stranka udruženih nezavisnih demokrata BiH), Janja Petrović (Hrvatska koalicija HDZ 1990-HSP BiH), Muhamed Kovačević (BOSS-Mirnes Ajanović), Perica Stanić (Hrvatska koalicija HDZ 1990-HSP BiH), Niko Mikulić (Hrvatska koalicija HDZ 1990-HSP BiH) i Mato Dadić (Hrvatska koalicija HDZ 1990-HSP BiH) su zbog nedostavljanja izjave o imovinskom stanju sankcionirani sa novčanom kaznom u iznosu od po 1.000 KM.

Po istom osnovu kažnjeni su i politički subjekti i to: SDU BiH (2.000 KM), BOSS-Mirnes Ajanović (1.000 KM), HDZ 1990 (2.000 KM), HSP BiH (2.000 KM) i Stranka udruženih nezavisnih demokrata BiH (1.000 KM).

(Avaz)

Podijeli ovaj članak
2 komentara
Subscribe
Notify of
2 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

pa dobro je ovo.zaradio na ime plata preko 100000 km a kazna 8000.da hoce kakav tsunami naletit da nas sve raznese.

tu novcana kazna ne pomaze.oni su i prije znali koja ih kazna ceka za te prekrsaje.treba oduzeti sve sto je bespravno zaradio i da sva vremena nestane sa politicke pozornice.