fbpx
Ad image

Elektroprivreda BiH kao primjer stranim “investitorima” u Lukavcu

3 min. za čitanje

Dok strani “investitori” koji “kupovinom” tvornica i ulaskom na bh. tržište, od naše općine uz odobrenje Federalnog ministarstva okoliša i turizma prave koncetracioni logor, domaće firme pokazuju da im je stalo do zdravlja građana BiH i očuvanja čovjekove sredine.

Elektroprivreda BiH je trovačima i zagađivačima poput kompanije Sisecam Soda Lukavac i GIKIL-a ovih dana dala dobru lekciju na temu “zaštita zdravlja i čovjekove okoline”.  

Naime, prije deset dana na bloku pet Termoelektrane Kakanj pušten je u probni pogon prvi hibridni filter na Balkanu, koji se sastoji od elektro i vrećastog filtera, a trebao bi smanjiti emisiju čvrstih čestica u vazduh za osam puta u odnosu na sadašnji nivo, saopšteno je iz Elektroprivrede BiH a prenosi sarajevski portal Sarajevo-x.com.

Termoelektrana Kakanj Projekat čija je investiciona vrijednost 3,99 miliona eura realizovan je u okviru projekta Power IV. Finansirali su ga Svjetska banka sa 3,41 milion eura i Elektroprivreda BiH sa vlastitih 577 hiljada eura.

Osnovni cilj projekta bio je rekonstrukcija i poboljšanje efikasnosti elektrofiltera bloka 5 radi smanjenja emisije čvrstih čestica na vrijednost manju od 20 mg/mn3, suhih plinova, svedeno na šest posto sadržaja O2 i to u svim uslovima rada bloka. Ranije instalisani, 1999. godine, elektrofilter projektovan je na izlaznu koncentraciju čvrstih čestica ne veću od 150 mg/mn3, svedeno na suhe plinove i na sadržaj O2 od šest procenata, čime su bili zadovoljeni tadašnji zakonski propisi.

U posljednje vrijeme zbog dotrajalosti elektrofiltera, usljed nepovoljne mješavine ugljeva korištenih za sagorijevanje, te zbog ostalih pogonskih uslova emisije čvrstih čestica sa ovog bloka kretala se u dijapazonu od 150 do 300 mg/mn3 što je bilo znatno iznad dozvoljenog pa se pristupilo realizaciji ovog, za zaštitu okoliša i pogonsku efikasnost neophodnog posla kojim je obezbijeđeno i značajno smanjenje emisije čvrstih čestica u vrijeme loženja tečnog goriva, odnosno u vrijeme startanja rada bloka, što je, također, bio jedan od ciljeva projekta.

Podešavanje i optimizacija rada hibridnog filtera kao i dokazivanje ugovorenih, garantovanih vrijednosti emisije čvrstih čestica trajat će do sredine juna ove godine, pod nadzorom eksperta Svjetske banke za filterska postrojenja, a poslije probnog rada planirano je održavanje stručne radionice na temu iskustva u projektovanju i održavanju elektrofilterskih postrojenja kojemu će, pored predstavnika TE EPBiH prisustvovati i predstavnici iz RiTE Gacko i RiTE Ugljevik.

(SodaLIVE.ba)

Podijeli ovaj članak
2 komentara
Subscribe
Notify of
2 komentara
Most Voted
Newest Oldest
Inline Feedbacks
View all comments

E da hoće svi slijediti ovaj primjer,evo koksara se revanšira sodi već tri dana suklja crni dim iz pete baterije ,jedni smanje drugi pojačaju,pa na smjenu,aferim
http://img163.imageshack.us/img163/5792/trovai.jpg

kakanj je davno imao filter. al se to nebi moglo reci za TE Tuzla.
i sto bas u kaknju da se investira toliki novac a ne u tuzli?
ko to lobira i ko odlucuje gdje cemo trosit pare na filtere a gdje necemo?
i ko to lobira i ko odlucuje gdje cemo praviti regionalne deponije smeca a gdje necemo?